Korzyści i szkody wyjątkowej rośliny o charakterystycznym smaku i właściwościach leczniczych - w naszej specjalnej wzmiance.

Wszyscy wiedzą, czym jest chrzan - roślina o właściwościach leczniczych, która służy jako ostra przyprawa. Przez długi czas chrzan był uważany za jeden z najbardziej przydatnych produktów, a nasze babcie były gotowe napisać cały traktat o magicznym korzeniu.

Więc jakie są zalety i wady chrzanu i co dzieje się z organizmem, gdy włączysz ten produkt do swojego menu - spróbujemy to rozgryźć.

Chrzan ze znakiem plus

Chrzan zawiera ogromną ilość witamin i składników odżywczych: tutaj i kwas askorbinowy, i witaminy z grupy B, a także E i A, przydatne aminokwasy, fitoncydy, oleje, błonnik i minerały. Taka garść „przydatności” wygląda na naprawdę wyczerpującą.

Chrzan jest stosowany w zapobieganiu przeziębieniu, infekcjom wirusowym i po prostu w celu wzmocnienia układu odpornościowego i wzroku.

Lecznicze właściwości rośliny doceni wielu mężczyzn, którzy bacznie monitorują stan swojego zdrowia: chrzan podnosi libido, przywraca potencję i leczy choroby urologiczne. Chrzan jest również korzystny dla zdrowia kobiet - roślina łagodzi bóle podczas menstruacji, normalizuje układ rozrodczy, a także pozytywnie wpływa na piękno włosów, skóry i paznokci.

Dla odchudzających się jest dobra wiadomość: chrzan przyspiesza procesy metaboliczne organizmu, poprawia przemianę materii, usuwa toksyny i aktywnie pomaga zrzucić dodatkowe centymetry.

W medycynie ludowej roślina ta była często stosowana jako środek znieczulający: chrzan pomagał łagodzić bóle mięśni i stawów, jest to szczególnie przydatne dla sportowców i osób cierpiących na zapalenie stawów.

Chrzan ze znakiem minus

Korzystne właściwości chrzanu są bezpośrednio związane z obecnością w jego składzie olejku gorczycowego. Ale jednocześnie ten składnik może niekorzystnie wpływać na zdrowie: podrażniać błonę śluzową żołądka, a także układ oddechowy.

Choroby wątroby, niewydolność nerek i problemy z tarczycą są również przeciwwskazaniami do spożywania chrzanu. To samo dotyczy wrzodów, zapalenia żołądka i innych problemów żołądkowo-jelitowych.

Kobiety w ciąży i karmiące powinny również powstrzymać się od spożywania korzenia tej rosliny.

Główne zdjęcie: sputnik.by