Żyrafy Rothschilda (nubilskie) to jeden z najrzadszych gatunków żyraf występujących w Kenii. Ponieważ mieszkańcy tego kraju chronią ich, dlatego nie mieli nic przeciwko temu, że kilka przedstawicieli tych rzadkich zwierząt zamieszkali na małej wyspie Longicharo.

foto: mimimetr.me

Żyrafy spędzili tam kilka lat, ale niestety przez ulewne deszczy w znacznym stopniu zmniejszyła się powierzchnia wyspy, a ponadto woda pełna krokodyli w jeziorze stale podnosiła się, powoli odcinając kawałek ziemi, na którym znajdowali się żyrafy. Także nowo powstała wyspa została odcięta od otaczającego ją lądu.

W ten sposób żyrafy zostały uwięzione na zalewanej wyspie.

foto: mimimetr.me

Aby uratować biedne żyrafy, obrońcy praw zwierząt, urzędnicy, a także zaniepokojeni stanem rzeczy lokalni członkowie społeczności Ruko połączyli siły i postanowili zorganizować akcję ratunkową. W tym celu zbudowano specjalną barkę o mocnej stalowej konstrukcji.

Następnie postanowiony przenieść zwierzęta do oddalonego o ok. 6 km ogrodzonego sanktuarium. Na początku listopada ekipa ratunkowa przetransportowała na ląd pierwszą żyrafę o imieniu Asiwa. Wcześniej żyrafie pokazano specjalną prostokątną konstrukcję stalową, w której również miał być przetransportowany, a która została wzmocniona i zabezpieczona tak, by powstrzymać żyrafy przed wyskoczeniem. Następnie wstrzyknięto mu silny środek uspokajający.

foto: mimimetr.me

Asiva została pomyślnie przetransportowana i wysłana do kenijskiego rezerwatu przyrody Ruko. Następne żyrafy z zalanej wodą wyspy mają zostać uratowane w ten sam sposób.

Główne zdjęcie: mimimetr.me