Rośliny doniczkowe to piękna ozdoba dla każdego domu. Bez ich obecności nasze domy wcale nie wyglądają bardzo przytulnie i uroczo. Ale z tym twierdzeniem możemy się zgodzić jedynie w tym przypadku, gdy nasze rośliny doniczkowe są zdrowe i dobrze wyglądają: wtedy ich świetny wygląd cieszy oko.

Ale jeśli twoja roślina doniczkowa staje się blada, jeśli żółknie i ma opadające liście, a w doniczce pojawia się pleśń, a to tego jeszcze muszki zaczynają atakować twoje kwiaty domowe, to wcale nie możemy mówić o tym, że wszystko w domu wygląda pięknie.

Dziś chętnie podzielimy się z Tobą prostymi sztuczkami, które pomogą utrzymać rośliny doniczkowe w najlepszej formie, czyli zadbać o to, by były zdrowe i piękne. Aby to zrobić, nie musisz od razu iść do sklepu specjalistycznego: wszystko, czego potrzebujesz, masz w swojej kuchni.

1. Skuteczne zapobieganie pojawianiu się pleśni w doniczce oraz jej usuwanie. Jeśli na powierzchni ziemi w doniczce pojawi się pleśń, najpierw trzeba usunąć tylko górną warstwę ziemi.

Następnie bierzemy niewielką ilość nowej ziemi. Trzeba dodać 1 łyżeczką cynamonu, a zatem dobrze wymieszać. Ziemię z cynamonem należy umieścić w doniczce, na miejscu usuniętej górnej warstwy ziemi.

Aby zapobiec pojawieniu się pleśni, należy regularnie poluzowywać wierzchnią warstwę gleby w doniczce, a także raz na 2 tygodnie i podlewać roślinę doniczkową roztworem soku z cytryny, zamiast podlewać wodą. Aby to zrobić, należy rozpuścić 2 łyżeczki soku z cytryny lub szczyptę kwasu cytrynowego w 1 szklance wody.

Czosnek to także dobry sposób, aby zapobiegać powstawaniu pleśni. Najpierw czosnek należy obrać, zatem kilka ząbków pokroić, a następnie pokrojone ząbki zakopać dość głęboko w doniczce. Po tej czynności roślinę należy podlać. Gdy ziemia wyschnie, czosnek należy wykopać i wyrzucić. Tę procedurę możemy przeprowadzić przy każdym podlewaniu rośliny. Pleśń w doniczce nie będzie już pojawiać się.

2. Skuteczne zapobieganie pojawianiu się muszek w doniczkach oraz ich zwalczanie. Jeśli pojawią się muszki, najpierw należy wbić w ziemię kilka zapałek, aby główka zapałki znajdowała się na dole doniczki. Obecność siarki jest skutecznym sposobem na zwalczanie muszek oraz larw.

Następnie powierzchnię doniczki posypujemy cynamonem. Muszki i inne szkodniki nie znoszą zapachu cynamonu. Ponadto cynamon doskonale dezynfekuje i odświeża glebę i jest środkiem zapobiegawczym, który stosuje się, kiedy muszki pojawiają się w doniczce.

3. Dokarmiamy słabe i chore rośliny

Aby przygotować skuteczny środek na dokarmianie roślin, należy użyć zwykłego cukru.

Przed podlaniem bierzemy 1 łyżeczkę cukru, a następnie równomiernie wysypujemy na powierzchnię ziemi albo 2 łyżeczki cukru rozcieńczamy w szklance wody. Takie dokarmianie przeprowadza się raz w miesiącu, aż do momentu, gdy rozwój roślin będzie ostatecznie wzmocniony, a rośliny nabiorą zdrowego wyglądu.

Po rozpuszczeniu cukier rozkłada się do glukozy i fruktozy. Glukoza pełni 2 funkcje, które są bardzo ważne dla zdrowia roślin:

Glukoza jest podstawowym budulcem. Chodzi o to, że dzięki glukozie powstają złożone cząsteczki organiczne (skrobia, celuloza, lipidy, białka, kwasy nukleinowe).

Glukoza jest źródłem energii dla wszystkich procesów życiowych roślin. Chodzi o budowę tkanek, wchłanianię składników pokarmowych, znajdujących się w glebie, a także oddychanie.

Aby zapewnić skuteczność działania, możemy skorzystać z jeszcze jednego sposobu dokarmiania. Jak wiemy, cynamon to doskonały nawóz, który jest stymulatorem wzrostu roślin. Dlatego raz w miesiącu możemy podlewać kwiaty wodą z dodatkiem cynamonu – do 1 szklanki wody dodajemy 1 łyżeczkę cynamonu.

Skorzystaj z naszej rady, a Twoje rośliny doniczkowe będą Ci bardzo wdzięczne: będą pięknie kwitły i dobrze rosły.

Główne zdjęcie: lamp.im