Ten mężczyzna - Joshua Bell.

Joshua jest jednym z najbardziej utalentowanych skrzypków wszechczasów. Dobrze zarabia na swoim talencie. Kupił sobie skrzypce Stradivariego za 4 miliony dolarów.

Joshua przeprowadził kiedyś społeczny eksperyment. Przebrał się za bezdomnego i grał na drogich skrzypcach Stradivariego na jednej z najbardziej ruchliwych stacji metra w Waszyngtonie.

I był zdumiony. Przeszły tysiące ludzi. Spośród nich tylko jedna piąta odwróciła głowy w jego kierunku. I tylko kilkadziesiąt osób zatrzymało się, aby posłuchać.

Pierwszą osobą, uważnie słuchającą jego melodii była 7-letnia dziewczynka. Nie bez powodu uważa się, że to dzieci są najbardziej wrażliwe na talent innych ludzi, łatwo go wyłapują. A dorośli są trzymani w niewoli przez stereotypy.

W wyniku Joshua zebrał 32 dolary od przechodniów w 43 minuty swojego wystąpienia.

foto: google

Następnego dnia wykonał ten sam program na koncercie. Każda minuta jego występu była warta 1000 $.

Skrzypek doszedł do smutnego wniosku. Nie ma znaczenia, jak bardzo jesteś utalentowany. Sukces i poziom twojego życia zależy od tego, jak zacząłeś. A dla ludzi status zewnętrzny jest znacznie ważniejszy niż talent, ponieważ płaci się za to inaczej.

Nieco rozwieję pesymistyczne nuty skrzypka. Jest mało prawdopodobne, że chodzi wyłącznie o status, chociaż jest to ważne. Przede wszystkim chodzi o grupę docelową.

Jednak ludzie przychodzą na koncert specjalnie dla muzyki. Znają Joshua Bella i płacą duże pieniądze, żeby go posłuchać. Prawdopodobieństwo spotkania się z docelową publicznością w metrze jest bliskie zeru.

Muzyka klasyczna nie jest tak łatwa do zrozumienia. Ona wymaga nastawienia. Zanurzenia w harmonii dźwięku. Wyjątkowej atmosfery w sali, kiedy siedzisz i jesteś w pełni zrelaksowany.

W zgiełku metra, kiedy ludzie spieszą się do pracy, nie mają czasu. Moim zdaniem jest to główny powód, dla którego popularność popu wyparła muzykę klasyczną. Zawsze się spieszymy, zawsze w stresie i nie jesteśmy w stanie dostrzec złożonych informacji. Nawet jeśli to cudowna harmonia dźwięków.

Film z występu skrzypka w metrze można obejrzeć na kanale YouTube Washington.

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: google.com