Bardzo ważne jest, aby nauczyć się rozumieć swoje dziecko.

Niewątpliwie miałaś problem aby położyć dziecko do łóżka! Czy kiedykolwiek o tym myślałaś?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś coś takiego, że gdy tylko zaczyna zasypiać, nagle czegoś potrzebuje? Najczęściej dziecko mówi, że chce się napić.

Wielu rodziców niecierpliwi się w tej sytuacji. Inni są zmartwieni, nie mogą zrozumieć, co kryje się za tym nudnym i tajemniczym pragnieniem napić się wody każdej nocy. Więc co to jest?

Dlaczego dzieci zawsze są spragnione przed snem?

Kiedy Twoje dziecko prosi o wodę przed snem, prawdopodobnie myślisz, że zapomniał napić się w ciągu dnia. Ale potem czeka cię niespodzianka: kiedy przynosisz mu szklankę, bierze tylko jeden łyk!

W tym momencie wyobraźnia niespokojnego lub wściekłego rodzica zmienia się w poszukiwaniu odpowiedzi. Co to jest - manipulacja? Demonstracja swojej władzy? Czy on chce pokazać kto jest najważniejszy?

Uspokój się: najwyraźniej to tylko sposób na zwrócenie uwagi.

Należy pamiętać, że dzieci nie są zdolne do manipulacji na tak dużą skalę. Dlatego nie powinieneś myśleć, że chcą sprawdzić twoją cierpliwość. Zapomnij o innych wyjaśnieniach, które sama sobie wymyśliłaś.

Wielu rodziców uważa, że ​​dziecko chce po prostu trzymać dorosłego blisko siebie, przynajmniej przez krótki czas. Ale jeśli pomyślisz o tym, ile czasu zajmuje wspomniany łyk, ta teoria się rozpada. Jest mało prawdopodobne, aby ta chwila wystarczyła, aby zaspokoić pragnienie trzymania dorosłego blisko siebie.

Dlaczego więc dzieci proszą o wodę?

Dzieci zawsze proszą o wodę, gdy są gotowe zasnąć, a my chcemy odpocząć po długim i trudnym dniu. Nie złość się i nie martw się. Prawdziwy powód tej typowej sytuacji jest znacznie bardziej skomplikowany, niż się wydaje.

foto: all4soul.com

W rzeczywistości to prosta, ale często w niewłaściwym czasie prośba dotyczy czegoś zupełnie innego. Dziecko chce tylko wiedzieć, że zawsze może na Ciebie liczyć, bezwarunkowo. On cię potrzebuje i sprawdza cię: chce mieć pewność, że nie zostanie sam, jeśli nagle będzie cię potrzebował w nocy.

Dziecko wie, że jeśli zawoła ojca lub matkę, przyjdą mu z pomocą. Uspokoją go i ochronią. Małe dzieci są bardzo zależne od swoich rodziców, zwłaszcza w nocy, kiedy tak bardzo boją się ciemności.

Dlatego Twoje dziecko chce mieć pewność, że zaopiekują się nim ukochani rodzice. Że można im ślepo ufać w trudnych chwilach. Nie chodzi więc o twoją cierpliwość, ale o twoją zdolność do reagowania, pocieszenia i uspokojenia.

„Nie każdy kto ma dzieci jest rodzicem, tak jak nie każdy kto ma fortepian jest pianistą”. (Michael Levin)

Więcej niż pragnienie.

Tak więc do opisanej sytuacji trzeba podejść spokojnie, cierpliwie i co najważniejsze z miłością. To miłość, której najbardziej potrzebuje Twoje dziecko. To jest nasze zadanie jako rodziców, to jest klucz do szczęścia.

Nie chodzi o pragnienie się napić, niedogodności, manipulację czy przebiegłość. Wszystko jest o wiele prostsze. Szklanka wody to tylko wymówka.

Czasami dziecko zaczyna naprawdę chcieć pić, ale częściej potrzebuje czegoś innego. Brakuje mu wsparcia emocjonalnego.

Nie zapomnij przytulić i pocałować dziecka w nocy. Czułość i ciepło są dla niego bardzo ważne. Nasze dzieci powinny wiedzieć, że zawsze jesteśmy obok.

Chcą poczuć ten komfort, tę pewność, że zawsze mogą liczyć na swoich rodziców. Nie zawsze tak będzie, więc dajmy im to, póki możemy.

Dlatego tak ważne jest, aby cieszyć się nawet tymi chwilami, które mogą nas denerwować. Uwierz mi, prędzej czy później zaczniesz tęsknić za tym.

Jak widać, wystarczy zrozumieć dziecko - i dać mu jak najwięcej miłości!

Główne zdjęcie: all4soul.com