PRZYGOTOWANIE BABKI WIELKANOCNEJ

SKŁADNIKI

  • 6 jajek
  • 300 ml ciepłego mleka
  • 180 g cukru
  • 180 g masła
  • 8 g suchych drożdży
  • 0,5 łyżeczki soli
  • 150 g owoców kandyzowanych (rodzynki / suszone morele / żurawina)
  • 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
  • skórka z jednej pomarańczy
  • 100-150 ml soku pomarańczowego

PRZYGOTOWANIE

1. Na samym początku rozpuść drożdże w ciepłym mleku. Następnie dodaj 2 łyżeczki cukru, wymieszaj i odstaw na 5-7 minut.

foto: takprosto.cc

2. Teraz zalej kandyzowane owoce sokiem pomarańczowym i pozwól im spęcznieć przez 45 minut.

foto: takprosto.cc

3. Gdy kandyzowane owoce są moczone w soku, zacznij robić ciasto. Mąkę przesiej do osobnej miski. Jest to bardzo ważne w przypadku ciasta drożdżowego, ponieważ podczas przesiewania mąka jest nasycana tlenem, dzięki czemu ciasto staje się miękkie i przewiewne.

foto: takprosto.cc

4. Pamiętaj, aby z wyprzedzeniem wyciągnac jajka z lodówki, zostaw je w kuchni na kilka minut, aby miały temperaturę pokojową. Oddziel żółtka od białek, a następnie dodaj do żółtek sól i cukier. Ubijaj, aż mieszanina stanie się biała. Gdy mieszanina będzie jasnego koloru, dodaj zmiękczone masło i ponownie dobrze ubij.

foto: takprosto.cc

Do powstałej mieszanki dodaj skórkę pomarańczową i ekstrakt waniliowy, wszystko wymieszaj, a następnie wlej drożdże z mlekiem i ponownie wymieszaj. Na koniec stopniowo wsypuj mąkę i mieszaj składniki, aż ciasto będzie lepkie.

5. Następnie przykryj ciasto folią spożywczą i wstaw do ciepłego miejsca na około godzinę.

foto: takprosto.cc

6. W czasie, gdy ciasto rośnie, można trochę odpocząć, a gdy się podniesie, wylej kandyzowane owoce na sito, dokładnie strząśnij nadmiar soku - już nie będziesz go potrzebować. Osusz kandyzowane owocy ręcznikiem papierowym i posyp mąką tak, aby były suche i dobrze wtopiły się w ciasto.

foto: takprosto.cc

7. Po dodaniu kandyzowanych owoców do ciasta ponownie odstaw go na pół godziny do wyrośnięcia. Aby nie tracić czasu na czekanie, naczynia do pieczenia przykryj papierem do pieczenia i lekko natłuść spód olejem.

foto: takprosto.cc

8. Zanim wlejesz ciasto do foremek, możesz je trochę zagnieść. Aby ciasto nie przywierało do dłoni, posmaruj je olejem i wypełnij foremki. Ciasta należy dodać tyle, żeby zajmowało trochę mniej niż połowę foremki. Aby ciasto wypełniło cały pojemnik, foremki odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce.

foto: takprosto.cc

Następnie przykryj babki folią aluminiową, aby wierzch się nie przypalił i wstaw je do piekarnika. Piecz przez pierwsze 15 minut w temperaturze 170 stopni, następnie obniż temperaturę do 160 stopni i piecz przez kolejne 20-30 minut.

foto: takprosto.cc

Świetne, piękne babki gotowe! Teraz możesz przystąpić do dekorowania ciast wielkanocnych - najprzyjemniejszego i najbardziej twórczego procesu przygotowywania głównego symbolu Wielkanocy. A także warto pomyśleć o tym, jakie będzie danie popisowe świątecznego stołu.

Główne zdjęcie: takprosto.cc