Niedawno znalazłam zeszłoroczne nasiona, których zapomniałam użyć. Zastanawiałam się, jak wykiełkować paprykę, jeśli nasiona są już przeterminowane. Szkoda było je wyrzucić, ale postanowiłam się dowiedzieć czy udałoby się. Przede wszystkim wypytywałam znajomych i surfowałam po Internecie.

Doświadczeni ogrodnicy zaproponowali kilka sposób jak wykiełkować przeterminowane nasiona papryki. Ktoś powiedział, że trzeba je kiełkować za pomocą nadtlenku, inni że za pomocą wódki, a jeszcze inni powiedzieli że dzięki zwykłej wodzie. Próbowałam wszystkiego i jestem gotowa podzielić się wynikami.

foto: sovkusom.ru

Włożyłam 4 waciki do jednego pojemnika. Jeden z nich został zwilżony nadtlenkiem wodoru (3%), drugi roztworem nadtlenku (0,3%), trzeci wódką, a czwarty zwykłą wodą. Na każdy wacik położyłam 5 nasion. Najlepiej utrzymywać temperaturę wewnątrz pojemnika około 26 stopni. Aby to zrobić, położyłam go na kaloryferze.

Po 13 dniach nasiona papryki zaczęły się kiełkować. Z 5 nasion, umieszczonych na waciku nasączonym wodą, wykiełkowały 2 nasiona.

foto: sovkusom.ru

Po kolejnych 6 dniach wykiełkowało jedno nasiono, umieszczone na waciku ze słabym roztworem nadtlenku wodoru.

foto: sovkusom.ru

Po 2 dniach wykiełkowało jedno nasiono na waciku z wodą. Tydzień później nasiona z wacika zwilżonego nadtlenkiem wodoru dały pierwsze kiełki. Następnego dnia wykiełkowało nasiono, namoczone w słabym roztworze nadtlenku.

foto: sovkusom.ru

Wyraźnie widać, które metody dają największe rezultaty. Nie trzeba umieszczać nasion papryki w specjalnych roztworach - nadtlenku lub wódce. Nasiona wykiełkują nawet na waciku nasączonym zwykłą wodą. Ponadto infekcja nasion rozpoczęła się na wacikach namoczonych w wodzie i słabym roztworze nadtlenku. To albo grzyb, albo infekcja.

foto: sovkusom.ru

Kiełkowanie nasion papryki nie jest takie trudne. Zdecydowanie najważniejszą rzeczą jest stworzenie odpowiednich warunków dla nasion. Temperatura 23-26 stopni jest uważana za najbardziej optymalną. Ponadto nasiona nie powinny unosić się w wodzie. Wymaganą wilgoć zapewnia zwilżony wacik i szczelny pojemnik.

Główne zdjęcie: sovkusom.ru