Ten olbrzym znajduje się na naszej liście nominowanych do nagrody Ojca Roku królestwa zwierząt. Fotograf uchwycił krokodyla otoczonego dziećmi: tata przewozi je w bezpieczne miejsce. Zdjęcie jest tak urocze, że fotograf otrzymał nagrodę.

W królestwie zwierząt, podobnie jak u ludzi, wszyscy ojcowie są inni. Ktoś porzuca młode zaraz po urodzeniu, a nawet ucieka do innego gatunku, aby nie założyć rodziny. Na przykład samce małp zwykle nie opiekują się dziećmi, ale zdarzają się szlachetne wyjątki. A czasami dzieje się coś nie do pomyślenia: orzeł adoptuje jaja innych ptaków. U krokodyli z reguły matka jest również odpowiedzialna za potomstwo: od momentu złożenia jaj aż do przetransportowania dzieci w zębowej jamie ustnej w bezpieczne miejsce.

https://www.instagram.com/p/BhNkWmggzxF/?utm_source=ig_embed

Gawiale gangetyczne nie są jak ludzie, przepraszam, krokodyle. Jest to gatunek zagrożony - inne gawiale z Gangesu zostały wytępione, a te krokodyle są zagrożone. Powodów jest kilka: po pierwsze, z powodu nawyku gawiali do utrzymywania haremu, ich nos zamienił się w lek „zwiększający męską siłę”. Krokodyle jaja były kradzione, aby zrobić z nich lekarstwo, a ze względu na cechy strukturalne gawiali nie mogły się odpowiednio bronić.

https://www.instagram.com/p/BjryUH5Hlcs/?utm_source=ig_embed

W wodzie gawial jest szybki i zwinny, ale nie lubi wychodzić na ląd - z powodu krótkich nóg i potężnego ciała staje się niezgrabny i porusza się tylko pełzając. Wąskie, ząbkowane szczęki, idealne do łowienia ryb, słabo nadają się do obrony lub ataku. Z tego powodu gawiale nie mogą przenosić noworodków z brzegu do bezpiecznych rozlewisk, jak inne krokodyle starannie ukrywając je w zębach. A potem tata krokodyl wchodzi na arenę.

Zabiera na plecy całe swoje potomstwo – maleńkie jaszczurki, które wciąż nie potrafią samodzielnie pływać – i przenosi je do schronu.

Indyjski fotograf Dhritiman Mukherjee zdołał zrobić rzadkie zdjęcie. Ten gość to prawdziwy profesjonalista: certyfikowany nurek, wspinacz i doświadczony nurek na wodach otwartych. Uwielbia obserwować zwierzęcy świat swojego rodzinnego kraju i podglądać niesamowite i wzruszające chwile. Ale nawet on musiał ciężko popracować, aby zbliżyć się do zębatego olbrzyma i zrobić zdjęcie. Ze zdjęciem Hindus dotarł do finału prestiżowego konkursu 2020 Wildlife Photographer of the Year.

https://www.instagram.com/p/CEnkMtBgrh0/?utm_source=ig_embed

Mówi, że chce zwrócić uwagę ludzi na zagrożone gatunki, pokazać je przez pryzmat człowieczeństwa. Być może świadomość tego, jak wspaniałym i troskliwym ojcem jest rzadki gawial słodkowodny, sprawi, że ludzie nie zechcą już zamieniać go w torbę lub lekarstwo na impotencję. A wtedy większość tych gryzących maluchów będzie rosła, ponownie wypełniając zbiorniki Indii, zamiast zatopić się w historii.

foto: google

Główne zdjęcie: google.com