Opłaca się kupować owoce na rynku. Najprawdopodobniej trafiają na półki bezpośrednio od rolników i ogrodników, dzięki czemu są znacznie świeższe i bardziej naturalne niż te, które w sklepie zostały spryskane specjalnymi środkami w celu wydłużenia okresu przydatności do spożycia.

Ale nie możesz obejść się bez znajomości szeregu zasad wyboru doskonałych owoców. W przeciwnym razie sprzedawcy z łatwością namówią cię na stare lub pozbawione smaku owoce. Dotyczy to szczególnie brzoskwiń.

Ogólnie smak brzoskwini jest ściśle związany z odmianą. Niektóre odmiany są bardziej soczyste, inne mają niesamowicie estetyczny wygląd...

foto: lemurov.net

Niektórzy uważają, że najważniejsza jest nie odmiana, ale „płeć” owocu. Podobno brzoskwinie można rozróżnić jako „chłopcy” i „dziewczęta”, a te pierwsze są znacznie smaczniejsze. Jak określić „płeć” brzoskwini przed jej zakupem? Spójrz na górę. „Chłopcy” mają wypukłe miejsce, a dziewczynki mają tak zwane wgłębienie. Z reguły „męskie” owoce są nieco większe niż „żeńskie”.

foto: lemurov.net

Ta niewielka różnica wizualna pozwala określić, jaki będzie owoc, zanim jeszcze zobaczysz jego miąższ.

Naukowo ta różnica nie jest w żaden sposób wyjaśniona, ale można to sprawdzić w praktyce.

Wiele osób uważa, że ​​to wszystko bajki, bo każda brzoskwinia powinna mieć z jednej strony wgłębienie (tam, gdzie była gałąź, na której wisiała), a po przeciwnej stronie będzie wypukłe.

Główne zdjęcie: lemurov.net