Pewnie po ugotowaniu makaronu po prostu wylewasz pozostałą wodę. Ta woda może być przydatna i potrzebna do różnych celów!

Wykorzystanie podczas gotowania

Czy wiesz, że kucharze w drogich i luksusowych restauracjach nazywają wodę, która została po gotowaniu makaronu, „płynnym złotem”? Ale dlaczego jest ona potrzebna? Do idealnie gęstych i jednolitych sosów, które często podaje się z makaronem.

Zatem płyn po makaronie pełni rolę emulgatora, czyli łączy w sobie dwa płynne składniki (np. wodę i olej), zapobiega ich rozwarstwianiu się. Jeśli dodasz trochę tej wody do sosu pomidorowego, pesto lub śmietankowego, na pewno sos będzie gęsty, jednolity i bardziej delikatny. Nawiasem mówiąc, do tych celów nadaje się również „rosół” po ugotowaniu ryżu, fasoli lub soczewicy. Jest tam też dużo skrobi.

Porada! Można wylać wodę po makaronie i od razu dodać sos: ta woda natychmiast połączy się ze składnikami sosu, a makaron okaże się jeszcze smaczniejszy i będzie miał idealną konsystencję.

Wykorzystanie w domowych zabiegach kosmetycznych

Skrobia i inne substancje uwalniane z makaronu do wody podczas gotowania są bardzo korzystne dla skóry i włosów, dlatego można dodawać do domowych środków kosmetycznych. Tak więc można po prostu nakładać na powierzchnię twarzy lub łączyć z mielonymi płatkami owsianymi i stosować jako peeling. Spłucz włosy wodą po makaronie lub pozostaw na chwilę, a następnie spłucz. Możesz również zrobić ciepłą kąpiel, aby zmiękczyć stopy, zwłaszcza pięty.

Jak przechowywać wodę po makaronie

Istnieje kilka sposobów na zachowanie wody pozostałej po ugotowaniu makaronu.

Przerzuć makaron standardowo do durszlaka, ale umieść pod nim dowolny pojemnik.

Ugotowany mały makaron wyjmij łyżką cedzakową, a długie spaghetti za pomocą specjalnych szczypiec do gotowania.

Użyj garnka z durszlakiem. Pod koniec gotowania można go po prostu wyciągnąć wraz z gotową zawartością, ale płyn pozostaje w garnku.

Teraz na pewno nie wylejesz wody, gdy ponownie ugotujesz makaron.

Główne zdjęcie: lemurov.net