Orangutan sumatrzański jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

Audubon Zoo, znajdujące się w Nowym Orleanie, ogłosiło radosne wydarzenie: Menari, dwunastoletnia samica orangutana sumatrzańskiego, została matką. Ciąża trwa około 8 miesięcy i rodzi się jedno młode. Czasami mogą urodzić się bliźnięta, ale jest to niezwykle rzadkie, a jeszcze rzadsze jest przeżycie drugiego młodego zwierzęcia.

Source: facebook.com

Taka sytuacja miała miejsce również i w tym przypadku: Menari miała urodzić bliźnięta, ale jeden z jej synów zmarł jeszcze będąc w łonie. Lekarzom udało się usunąć płód bez operacji i Menari teraz wraca do zdrowia.

Drugie młode jest zdrowe. Gdy matka przechodziła zabiegi medyczne, specjaliści z Zoo podawali mu mleko z butelki, ale teraz rodzina jest już razem. Gdy tylko Menari zobaczyła swojego syna, zaczęła karmić go, a on z kolei wykazał się doskonałym apetytem. Zwierzęta pozostają w swoich zagrodach, niedostępnych dla zwiedzających: muszą wzmocnić swoją więź i nabrać sił.

Orangutany sumatrzańskie żywią się mlekiem matki do około 3 lat. Samice mają najdłuższy okres między porodami wśród wszystkich ssaków: od 8,2 do 9,3 lat. To, oprócz innych czynników, wpływa na liczbę populacji.

Menari całe swoje życie przeżyła w niewoli, noworodek jest jej pierwszym dzieckiem. Jednak przeszła szkolenie, obserwując, jak jej matka i siostra rodzą i wychowują potomstwo. Orangutany żyją w grupach, pomagają sobie nawzajem, a to doświadczenie ułatwiło Menari to ważne zadanie. Jej partner Jambi w 2019 i 2021 roku został ojcem.

Specjaliści chcą zrozumieć, dlaczego drugie młode zmarło: wszystko było dobrze, ale łożysko nie wyglądało normalnie. Specjaliści chcą to zbadać.

Główne zdjęcie: nat-geo.ru