Wielu boi się nie tylko zastrzyków czy oddawania krwi z palca, ale także lekarzy jako takich. Powodów jest wiele. Ale każdy z radością odwiedzi tych lekarzy - wyjątkowe szczenięta diagnostyczne dorastają w British Medical Detection Dogs.

Oto oni, przyszli medycy

foto: lemurov.net

Psy mają z założenia doskonały węch, ale są wśród nich wyjątkowe. Te szczenięta są wybrane w wyniku długiego procesu selekcji w celu nadania im niezrównanego węchu. Dokładniej, możliwość wykorzystania go do identyfikacji biomarkerów choroby. Wyobraź sobie, że tylko pół łyżeczki soli wsypano do basenu o wymiarach olimpijskich i byli w stanie to rozpoznać – co za talent!

To matka szczeniąt, Labrador Layla. Jest także psem medycznym.

foto: lemurov.net

Oczywiście jeden węch to za mało. Szczenięta od dzieciństwa są szkolone w prawidłowym jego użytkowaniu. Ludzie nie mają pojęcia, jak pachnie choroba Parkinsona, cukrzyca, rak lub inna choroba. Na początku szczenięta też, ale są uczone przez profesjonalistów, a wyniki już się pojawiają.

Mamy psy pomocnicze i psy diagnostyczne

foto: lemurov.net

Psy asystujące są stale w pobliżu pacjenta, aby rozpoznać atak po zapachu i ostrzec osobę. A psy diagnostyczne wykrywają oznaki choroby u tych, którzy jeszcze nie zdali sobie sprawy, że są zakażeni, nawet jeśli nie ma żadnych objawów. Stało się to bardzo istotne właśnie w erze covid - nowe szczenięta będą szkolone właśnie w tej dziedzinie.

Główne zdjęcie: lemurov.net