Czy wiesz, że w Kalifornii znajduje się ogromne, na wpół opuszczone miasto? Postanowiliśmy o tym opowiedzieć.

W latach 60. socjolog i urbanista Nathan Mendelsohn postanowił zasiedlić pustynię Mojave, która znajduje się około stu pięćdziesięciu metrów od Los Angeles. W tym zapomnianym przez Boga miejscu Nathan nabył ponad 82 000 akrów ziemi, aby zrealizować swój śmiały i nieco szalony plan.

Mendelsohn postanowił założyć na pustkowiu Kalifornii prawdziwe miasto, California City, które stałoby się trzecim najludniejszym regionem Stanów Zjednoczonych. Nathan rozpoczął kampanię reklamową, oznaczając drogi i ulice. Do '69 roku sprzedał nawet przyszły teren zamieszkalny aż 1,3 tys. chętnym.

foto: lemurov.net

Jednak większość właścicieli, dokonując rzekomo obiecujących zakupów, nie widziała swoich działek. Kiedy dowiedzieli się co kupili, zaczęli skarżyć się, bo obiecano im życie w istnym raju.

W rzeczywistości w California City miało być prawie że wszystko. Nathan natychmiast stworzył tam ogromne jezioro, aby zmagazynować zasoby wody. Zrobiono również sieć komunikacyjną: wodociągi, linie energetyczne. Władze odmówiły jednak zainstalowania linii telefonicznych w tej odległej okolicy.

foto: lemurov.net

Co w końcu stało się z miastem? Nie uzyskał on statusu jednego z największych miast Ameryki. Liczba mieszkańców wynosi około 14 000. Co prawda, dużą część z nich stanowią więźniowie miejscowego więzienia, wybudowanego w okolicy z przeznaczeniem na 2,5 tys. przestępców. Kilkadziesiąt domów należy do pracowników tej instytucji. Pozostali mieszkańcy, jak widać, albo lubią odosobnienie, albo po prostu muszą sobie radzić z tym, co mają, bo kupili działki i nie stać ich na przeprowadzkę.

Source: youtube.com

Tylko niewielka część tego ogromnego obszaru jest zamieszkana. Z lotu ptaka wygląda jak mała wioska, którą otacza sieć niedokończonych dróg. Kilka lat temu władze Kalifornii odkryły, że zasoby wody są marnowane: wiele rur już zaczyna przeciekać od czasu wybudowania miasta. Ale jak na razie nikt nic z tym nie robi. California City pozostaje w połowie pusta i wyludniona.

Główne zdjęcie: lemurov.net