Oto kilka interesujących faktów z biografii brytyjskiego aktora, który poświęcił ćwierć wieku dla jednej roli.

Kiedy David Suchet otrzymał propozycję zagrania roli słynnego detektywa, miał już wtedy 41 lat. Aktor nie był pewien, czy warto się zgodzić na zagranie Poirota Agathy Christie, jego starszy brat - słynny dziennikarz telewizyjny John Suchet - również odradzał. W końcu jednak David się zgodził, a detektyw tak bardzo spodobał się widzom, że filmy były kręcone przez 25 lat, od 1988 do 2013 roku. Kiedy kręcono ostatni odcinek, David poprosił ekipę o jedną przysługę: o wcześniejsze nakręcenie sceny śmierci, tak aby Poirot pozostał żywy w ostatnim dniu kręcenia filmu.

Oprócz roli Herkulesa Poirota, Suchet zagrał w 90 filmach i serialach telewizyjnych.

Nr 1

David Suchet ma 75 lat

Jest synem aktorki Joan Patricii i Jacka Suchet, lekarza, który w 1932 r. wyemigrował z RPA do Anglii.

Dziadek ze strony matki, James Jarche, był znanym fotografem. David uwielbiał też fotografię, często zabierał kamerę na plan filmowy i fotografował innych aktorów podczas ich pracy. Kiedy David był młodszy, lubił uprawiać sport i był całkiem niezły w rugby, tenisie i krykiecie. Innym hobby Suchet była gra na klarnecie.

foto: goodhouse.ru

Nr 2

David jest monogamistą

Od 1972 r. jest w związku małżeńskim z Sheilą Ferris. Żonę poznał w teatrze, gdzie grali razem w spektaklu „Dracula”. Kiedy Suchet zobaczył Sheilę, natychmiast stracił głowę. Na szczęście dla obojga było to wzajemne, ale przez dłuższy czas zakochani nie okazywali sobie uczuć. W 1981 r. u Davida i Sheili urodziło się ich pierwsze dziecko - syn Robert, a dwa lata później córka Katherine. Kiedy urodziły się dzieci, Sheila zrezygnowała z kariery aktorskiej i poświęciła się rodzinie, za co Suchet jest jej bardzo wdzięczny. Zawsze jednak czuł się winny, ponieważ uważał swoją żonę za wielką aktorkę.

David przyznawał w wywiadach, że życie z nim nie jest łatwe, ponieważ zbyt poważnie traktuje swoją pracę i nie potrafi myśleć o niczym innym, jak tylko o rolach. To zawsze duże wyzwanie dla domowników, ale jego ukochana żona jest wzorem cierpliwości i zrozumienia, zawsze inspiruje aktora, dodaje mu pewności siebie i pomaga w przygotowaniach do ról.

foto: goodhouse.ru

Nr 3

Suchet przeczytał wszystkie opowiadania o Poirocie

Zanim Suchet otrzymał propozycję zagrania roli Poirota, nie czytał opowiadań o detektywie, ale w ramach przygotowań przeczytał je wszystkie i sporządził swoją osobistą listę nawyków i cech charakteru Poirota. Cała ta „dokumentacja” detektywa zajęła pięć stron. Suchet sporządził 93 szczegółowe notatki na temat postaci, w których zapisał w najdrobniejszych szczegółach cechy charakteru i zachowania Poirota. Uważał, że widzowie na pewno zauważą wszelkie nieścisłości, i chciał pokazać, że odtworzył rolę idealnie.

Przez wszystkie lata, kiedy byłem Poirotem, nosiłem tę listę ze sobą na plan filmowy i dawałem ją każdemu reżyserowi, który pracował nad filmem” - powiedział David Suchet.

Nr 4

Suchet musiał używać specjalnych tkanin pod garnitur, aby wyglądać na grubszego

Podobno Suchet pozostawał w swojej roli nie tylko na planie filmowym. Garnitur Poirota był wkładany na kilka dni przed rozpoczęciem kręcenia filmu, żeby Suchet mógł wczuć się w rolę nawet wtedy, gdy był w domu z rodziną. Suchet musiał naśladować specyficzny chód Poirota - według Agathy Christie chodził krótkimi, szybkimi krokami. Aby jego chód był bardziej przekonujący, David ćwiczył chodzenie w parku z monetą między pośladkami.

foto: goodhouse.ru

Nr 5

Mieszkanie, w którym mieszkał Poirot, można kupić

Słynne mieszkanie 203, które znajduje się na pierwszym piętrze Florin Court w Londynie i pojawia się w serialu telewizyjnym jako Whitehaven Mansions, jest wystawione na sprzedaż. Ze względu na pandemię koronawirusa cena spadła o 40 000 funtów, więc kawalerka w stylu art deco z jedną sypialnią jest obecnie wyceniana na 335 000 funtów.

foto: goodhouse.ru

Nr 6

Elżbieta II pasowała Davida Sucheta na rycerza

W 2002 r. Elżbieta II uhonorowała Davida Sucheta Orderem Imperium Brytyjskiego. „Powiedziała, że jest jej szczególnie miło wręczyć mi tę nagrodę za przyjemność, jaką sprawiłem jej, jej rodzinie i całemu narodowi” - wspomina aktor. W październiku ubiegłego roku, w dniu urodzin królowej, Suchet został pasowany na Kawalera za zasługi dla sztuki teatralnej i działalność dobroczynną. David od wielu lat zasiada w radzie powierniczej Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA), a także walczy o zachowanie brytyjskich rzek i kanałów.

foto: goodhouse.ru

Nr 7

W 2014 r. u Davida Sucheta urodził się wnuk o imieniu Todd. Radość szybko jednak została zastąpiona smutkiem, gdy u chłopca zdiagnozowano nieuleczalną chorobę genetyczną - stwardnienie guzowate. Wtedy aktor dołączył do stowarzyszenia osób cierpiących na stwardnienie guzowate i wziął udział w internetowej kampanii na rzecz dostępności leków na rzadkie choroby.

Według Davida Sucheta: „Leki, które mogą złagodzić stan Todda, istnieją, ale nie są dostępne za darmo. Natychmiast pojawia się milion powodów do odmowy leczenia, które należy rozpocząć jak najwcześniej. Osoby cierpiące na rzadkie choroby, których nie stać na płacenie niemoralnie wysokich cen za leki, są ofiarami bałaganu i niekompetencji medycyny ubezpieczeniowej.”

Główne zdjęcie: goodhouse.ru