Konfucjusz był wielkim chińskim myślicielem i filozofem. Filozofia Konfucjusza koncentrowała się na kwestiach moralności, zarówno z perspektywy osobistej, jak i społecznej. Konfucjusz uczył ludzi zasad stosunków społecznych, sprawiedliwości i szczerości. Jego nauki miały wielki wpływ w Chinach.

Poniżej przedstawiamy dziewięć niezwykłych lekcji życia opartych na filozofii Konfucjusza:

1. Po prostu idź dalej

Nie ma znaczenia, jak wolno się poruszasz, o ile się nie zatrzymujesz.”

Jeśli będziesz podążać właściwą drogą, w końcu dotrzesz do celu. Ciężka praca musi być wykonywana konsekwentnie. Osoba, która osiąga sukces, to taka, która pozostaje wierna idei i dąży do celu mimo przeciwności losu.

2. Twoi przyjaciele mają znaczenie

Nigdy nie zawieraj przyjaźni z kimś, kto nie jest lepszy od ciebie”

Twoi przyjaciele są zapowiedzią Twojej przyszłości. Zmierzasz tam, gdzie oni już są. Jest to dobry powód, aby poszukać przyjaciół, którzy podążają w tym samym kierunku, który wybrałeś. Otaczaj się więc ludźmi z „ogniem w sercu”!

3. Za dobre rzeczy trzeba płacić

Łatwo jest nienawidzić, a ciężko kochać. Na tym opiera się wiele rzeczy w naszym życiu. Wszystkie dobre rzeczy są trudne do osiągnięcia i o wiele łatwiej jest zdobyć coś złego”

To wiele wyjaśnia. Łatwiej jest nienawidzić, łatwiej jest okazywać negatywne uczucia, łatwiej jest szukać wymówek. Miłość, przebaczenie i wielkoduszność wymagają wielkiego serca, wielkiego umysłu i wielkiego wysiłku.

4. Najpierw przygotuj narzędzia

Oczekiwania życiowe zależą od pracowitości i sumienności. Mechanik, który chce usprawnić swoją pracę, musi najpierw przygotować swoje narzędzia”

Konfucjusz mawiał: „Sukces zależy od wcześniejszego przygotowania, a bez takiego przygotowania porażka jest nieunikniona”. Cokolwiek robisz w życiu, jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz się najpierw przygotować. Nawet największa porażka może przyspieszyć drogę do sukcesu.

5. Nie ma nic złego w popełnianiu błędów

Nie ma nic złego w popełnianiu błędów, jeśli się o nich nie pamięta. Nie martw się o nic. Popełnienie błędu nie jest wielką zbrodnią. Nie pozwól, aby błędy zepsuły Ci dzień. Nie pozwól, by negatywne emocje zaprzątały Twoje myśli. Nie ma nic złego w popełnianiu błędów! Ciesz się ze swoich błędów!

6. Zwracaj uwagę na konsekwencje

Kiedy rośnie gniew, pomyśl o konsekwencjach”

Salomon rzekł: „Ten, kto jest wielkodusznie cierpliwy, jest lepszy od walecznych, a ten, kto jest panem samego siebie, jest lepszy od zdobywcy miasta”. Pamiętaj, aby zawsze zachować opanowanie i myśleć o konsekwencjach.

7. Dostosuj kroki działania

Kiedy jest oczywiste, że celów nie można osiągnąć, nie dostosowuj celów, ale dostosuj kroki działania”

Jeśli Twoje cele nie wydają się możliwe do osiągnięcia w tym roku, teraz jest dobry moment, aby dostosować plan do ich osiągnięcia. Nie traktuj porażki jako alternatywy, nastaw żagle na sukces i płynnie zmierzaj do celu.

8. Możesz uczyć się od wszystkich

Jeśli idę z dwoma innymi osobami, każda z nich będzie pełniła rolę mojego nauczyciela. Będę naśladował dobre cechy jednej z nich, a wady drugiej poprawiał w sobie”

Można i należy uczyć się od każdego, niezależnie od tego, czy jest oszustem, czy świętym. Każde życie to historia pełna lekcji, z których można skorzystać. Na przykład można wyciągnąć coś dobrego i pożytecznego dla siebie z 7 lekcji życia Willa Smitha lub zaczerpnąć wiedzę z 10 złotych lekcji Einsteina.

9. Wszystko albo nic

Cokolwiek robisz w życiu, rób to całym sercem”

Cokolwiek robisz, rób to z pełnym zaangażowaniem albo nie rób tego wcale. Aby odnieść sukces w życiu, trzeba dać z siebie wszystko, a wtedy będzie można przeżyć życie bez wyrzutów sumienia.

Główne zdjęcie: turba-urba.org