Zawsze miło jest otrzymać kwiaty w prezencie, ale nie jest już tak radośnie, gdy kwiaty zaczynają więdnąć. Jednak zamiast się smucić, możesz przedłużyć żywotność otrzymanego bukietu, a właściwie sprawić by roślina cieszyła cię na dłuższą metę! Ciętą chryzantemę można bez większych trudności ukorzenić, a następnie przesadzić do doniczki lub na grządkę.

foto: cpykami

Potrzebne będą:

  • Gałązka chryzantemy
  • Doniczka z otworem odpływowym
  • Gleba

Jeśli kupujesz chryzantemę osobiście, poproś sprzedawcę, aby nie obcinał dolnych liści, ponieważ obetnie on także pąki, które są potrzebne. Jeśli po otrzymaniu bukietu w prezencie okaże się, że nie ma dolnych liści, nie przejmuj się. Potrzebny jest pąk, więc można wziąć część gałęzi powyżej, ponieważ pąk również tam się znajduje.

foto: cpykami

Następnie należy bardzo delikatnie skrócić liście, aby nie uszkodzić pąków. Następnie należy pociąć łodygę na kilka części, umieszczając pąk w środku każdej z nich.

foto: cpykami

Następnie weź dowolną doniczkę z otworem odpływowym - możesz taką zrobić samodzielnie. Wypełnij doniczkę ziemią, pozostawiając trochę miejsca na zasadzenie rośliny. Następnie należy umieścić sadzonki w glebie pąkami do góry i przykryć ziemią, delikatnie przyciskając, a później podlać.

foto: cpykami

Następnie umieść doniczkę w nasłonecznionym miejscu i poczekaj, aż zacznie się ukorzeniać. Nie należy przesadzać z podlewaniem ani dopuszczać do przesuszenia gleby. Ukorzenianie trwa średnio miesiąc. Po około 1,5 miesiąca uzyskasz podobny krzaczek.

foto: cpykami

W tym czasie korzenie są już dość dobrze rozwinięte i nadszedł czas na przesadzenie. Dlatego należy przesadzić do osobnych doniczek i w ten sam sposób podlewać.

foto: cpykami

Główne zdjęcie: cpykami