Nasłonecznienie, odpowiednie nawodnienie i dostęp powietrza to trzy główne czynniki decydujące o uprawie buraków. Można je sadzić oddzielnie w ogrodzie warzywnym lub między ziemniakami, a nawet wokół innych upraw.

Upewnij się, że wokół buraków jest wystarczająco dużo miejsca, aby zapewnić im dostęp światła słonecznego. Podlewać rośliny należy tylko rano, zanim słońce wzejdzie wysoko, wylewając wodę nie na liście, lecz bliżej korzenia. Na jeden metr kwadratowy grządki wystarczy jedno podlewanie 10 litrami wody tygodniowo. W połowie lata, począwszy od lipca, buraki trzeba będzie podlewać według tego samego schematu i w tych samych ilościach, ale już dwa razy w tygodniu.

Należy również pamiętać o dokładnym spulchnieniu gleby po podlaniu, w przeciwnym razie buraki będą rosły gorzkie w smaku z powodu suchej gleby, która nie została dobrze spulchniona. Można nawet od czasu do czasu wbić widły lub szprychy głęboko między rośliny, aby gleba mogła lepiej oddychać.

Około 30 dni przed zbiorem buraków należy je podlać wiadrem roztworu wody i zwykłej soli. Dzięki temu buraki będą słodsze i smaczniejsze. Podlewanie należy powtórzyć na 15 dni przed zbiorem.

Ostatnim krokiem jest zaprzestanie nawadniania gleby. Oznacza to, że na 1,5-2 tygodnie przed zbiorem całkowicie należy zaprzestać podlewania roślin, przygotowując je w ten sposób do długiego przechowywania w piwnicy lub w lodówce. Dzięki temu te warzywa pozostaną świeże przez znacznie dłuższy czas.

Mało znaną ciekawostką jest to, że popiół ma pozytywny wpływ na buraki. Tydzień po posadzeniu warto dokarmić buraki popiołem, na 1 m² potrzeba ok. 1-3 kubków. Nawiasem mówiąc, popiół może nawet wpłynąć na kolor liści (staną się one zielone, zniknie chorowity bordowy kolor).

Jeśli zauważysz, że botwina jest zbyt jasna, oznacza to, że warzywa nie otrzymują wystarczającej ilości potasu z gleby, dlatego pomocny będzie azotan potasu: dodaj 3 łyżki na wiadro wody i podlewaj zgodnie z powyższym schematem.

Rośliny można również dokarmiać rozcieńczonym obornikiem. Najlepiej jest to zrobić wczesnym latem, aby cały azot został wchłonięty przez buraki do czasu zbiorów i nie wpłynął negatywnie na ich okres przydatności.

Być może zauważyliście, że buraki są zbyt wysoko nad ziemią, ale jest jeszcze za wcześnie, aby je wyciągać, więc wystarczy je lekko docisnąć.

Należy zbierać przed nadejściem chłodów, w przeciwnym razie burak zamarznie i zepsuje się. Buraki powinny być przechowywane w chłodnym i suchym miejscu. Pod koniec listopada smak buraków może się nieco zmienić, co nie oznacza, że jest to coś złego, ale przy przestrzeganiu zasad przechowywania będą one nadal smaczne i zdrowe aż do kwietnia i maja.

Główne zdjęcie: cooku