Każdy ogrodnik wie, jak trudno jest ukorzenić różę. Sadzonki źle się ukorzeniają, nie tolerują najmniejszych zmian warunków pogodowych, nie puszczają korzeni. Jednak dzięki tej metodzie zapomnisz o tych problemach!

foto: cpykami

Konieczne jest cięcie róż w środku lata, kiedy pierwsze kwiaty na róży już zwiędły. Wybierz łodygi, które nie są ani za grube, ani za cienkie. Podziel różę na sadzonki z 2 pąkami na każdej. Dolne cięcie zrób pod kątem, górne jak zwykle proste.

foto: cpykami

Przed sadzeniem moczyć sadzonki w wodzie przez 30-60 minut, aby były nasycone wilgocią - to bardzo ważny krok.

foto: cpykami

Kolejnym małym sekretem wysokiej przeżywalności róż jest piasek. Wysyp około 2 cm piasku na ziemię, dokładnie zalej wodą.

foto: cpykami

Opuść sadzonki w popiół ukośnie ściętym cięciem.

foto: cpykami

I wysadź w mokrym piasku.

foto: cpykami

Ostatni trick to schron. Powinien być przestronny i przejrzysty, ale co najważniejsze – nie przepuszczający powietrza. Użyj do tego dużych plastikowych butelek, różnych szklanych przedmiotów, a nawet akwarium. Podlewaj róże wokół schronu. Pozostaw w tej formie do jesieni, a następnie pozwól sadzonkom nieco zaklimatyzować się otwierając „szklarnię” i ponownie przykryj na zimę.

foto: cpykami

W przyszłym roku sadzonki już zauważalnie urosną i staną się silniejsze, a za kilka lat całkowicie rozwiną się w piękne kwiaty!

foto: cpykami

Główne zdjęcie: cpykami