Uzyskanie obfitych zbiorów ogórków jest niemożliwe bez regularnego nawożenia. Do nawożenia świetnie nadają się proste, ale skuteczne ludowe sposoby.

Zakwas chlebowy”

Zakwas chlebowy da ogórkom siłę do wzrostu. Weź dziesięciolitrowe wiadro, wypełnij je w 2/3 czerstwym chlebem, wlej ciepłą wodę, tak aby całkowicie przykryła pieczywo. Na wierzchu połóż pokrywkę, a na nią umieść trzylitrowy słoik z wodą. Pozostaw zakwas na 7 dni, umieszczając go w ciemnym i ciepłym miejscu. Następnie rozcieńcz jeden litr zakwasu trzema litrami wody. Na jeden krzew należy użyć jeden półlitrowy słoik. Można w ten sposób nawozić przez cały sezon wegetacyjny.

Napar z popiołu”

Przy deficycie potasu liście na roślinach ogórka zaczynają żółknąć i usychać. Napar z popiołu drzewnego może pomóc w leczeniu niedoboru makroelementów. Weź litr wrzącej wody, dodaj pół szklanki rozdrobnionego popiołu drzewnego i pozostaw na dwa dni. Następnie rozcieńcz roztwór 10 litrami wody. Podlewaj jednorazowo 1 litr na jeden krzew. Napar z popiołu pozwoli również pozbyć się mączniaka agrestu.

Napar z cebuli”

Deficyt potasu można uzupełnić kolejnym odżywczym środkiem. Weź dziesięciolitrowy garnek, napełnij go wodą, postaw na ogniu. Gdy woda trochę się nagrzeje, dodaj szklankę łupin cebuli, doprowadź do wrzenia i wyłącz ogień. Pozostaw na kuchence na 2 godziny. Następnie odcedź roztwór i przelej go do konewki. Podlewaj ogórki tak, aby napar z cebuli trafiał na liście.

Zsiadłe mleko”

Gdy ogórki zaatakuje mączniak rzekomy, spryskaj je zsiadłym mlekiem. Weź kilka litrów produktu mlecznego, taką samą ilość wody i połącz je aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Zabieg można wykonać za pomocą spryskiwacza lub miotły. Należy opryskiwać preparatem raz na tydzień, aż do ustąpienia objawów choroby.

Soda oczyszczona”

Możesz również pozbyć się mączniaka za pomocą sody oczyszczonej. Weź wiadro zimnej wody, wsyp 50 gramów sody oczyszczonej i wlej 50 gramów mydła w płynie. Dobrze wymieszaj, aż soda oczyszczona się rozpuści. Spryskaj roztworem całą roślinę. Zabieg należy powtarzać raz na 5 dni, aż do ustąpienia wszystkich objawów choroby.

Należy nawozić ogórki co najmniej trzy razy podczas sezonu. Jest to najlepszy sposób na uzyskanie dobrych i obfitych zbiorów ogórków.

Główne zdjęcie: lyubimaya.pro