Podczas uprawy pomidorów istnieją pewne wskazówki, których należy przestrzegać, jeśli chcemy uzyskać większe zbiory. Krzew może mieć albo więcej liści, albo owoców. Pomóż mu trochę, a wtedy natura wynagrodzi cię dobrymi zbiorami...

1. Nie należy doprowadzać do tego, aby gleba w szklarni była zbyt bogata w składniki odżywcze. W okresie wegetacji stosować nawóz naturalny (nawet z okresu jesiennego) lub nawozić obornikiem krowim.

2. Nie należy podlewać pomidorów przez pierwsze 2-3 tygodnie po posadzeniu (szczególnie przy wczesnym sadzeniu). Woda wlewana do dołków wystarcza do normalnego ukorzenienia. Niewielkie ograniczenie podlewania uaktywni tylko dalszy rozwój korzeni. Powinno to mieć miejsce przez całą pierwszą połowę sezonu wegetacyjnego aż do początku zawiązywania owoców.

Ale nie należy też dopuścić do zbytniego przesuszenia gleby. Jest to niebezpieczne dla wszystkich pomidorów. Roślina może przestać rosnąć, a kwiaty odpadać. Zwiększ ilość podlewania dopiero wtedy, gdy owoce zaczną dojrzewać. Sprawdzanie, czy gleba ma wystarczającą ilość wilgoci jest proste. Biorę garść ziemi z głębokości 10-15 cm i ściskam ją w dłoni. Jeśli nie rozpada się, jest wystarczająca wilgotność. Jeśli odwrotnie, to wymaga podlewania.

Częste podlewanie pomidorów w małych ilościach sprzyja tworzeniu się płytkiego systemu korzeniowego, przez co rośliny są mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych.

3. Nie ma potrzeby przekarmiania pomidorów azotem na wszystkich etapach sezonu wegetacyjnego. Rośliny będą miały dużo liści, odkładając zawiązanie owoców na później.

Z osobistego doświadczenia:

Gdy tylko widzę, że moje pomidory zaczynają intensywnie rosnąć, funduję im mały stres. To sprawia, że rośliny myślą o rozmnażaniu się i zaczynają tworzyć kwiaty. Można ograniczyć podlewanie. Pomoże to w usunięciu jednego do trzech dużych dolnych liści.

4.Na wierzchołkach pąków kwiatowych w momencie zawiązywania owoców zaczyna wyrastać nowy pęd. Szczególnie narażone są pomidory o długim kwiatostanie. Należy przyciąć, pozostawiając nie więcej niż 5-7 owoców. Zazwyczaj powyższe środki pomagają pomidorom w zwiększeniu zbiorów.

5. Nie należy stosować nawożenia azotowego po posadzeniu (chyba, że rośliny wyraźnie cierpią na niedobór azotu).

Po raz pierwszy nawożę dopiero wtedy, gdy zaczyna się 5 lub 6 faza kwitnienia - wtedy dodaję tylko potas. Niedobór magnezu i mikroelementów rekompensuję opryskując liście roztworami tych składników.

Główne zdjęcie: ecology.md