Dalajlama mówił, że powinniśmy zawsze czynić dobro, kiedy mamy ku temu możliwość (a możliwość jest zawsze).

Nie ma nic złego w okazywaniu życzliwości innym. Dzięki temu możemy spać z czystym sumieniem. Ale jeśli pozwalasz, by inni cię wykorzystywali, powinieneś przemyśleć to.

8 porad, jak zapobiec innym wchodzić sobie na głowę:

1. Doceniaj siebie.

To jest najważniejsze. Jeśli nie doceniasz siebie, będziesz posłusznie akceptował wszystko, co cię spotyka.

Nie należy mylić takiej pokory z cierpliwością czy lojalnością. Kochaj ludzi, ale zawsze bądź gotowy zrezygnować z osób, które nie są warte twojego czasu, energii i uwagi.

2. Nie porównuj się do innych.

Ciągłe porównywanie się do innych obniża Twoją samoocenę. To jak choroba, która sprawia, że czujesz się niezbyt dobrze. Wiadomo, że zawsze wydaje się, że jest dobrze tam, gdzie nas nie ma.

Bądź wdzięczny za to, co masz, bądź dumny ze swoich osiągnięć, niezależnie od tego, jak mało znaczące mogą ci się one wydawać.

3. Uporządkuj swoje życie i pragnienia.

Jakie są twoje wartości? Czego oczekujesz od swojego partnera?

Bądź jak najbardziej konkretny. Poznanie swoich pragnień pomoże Ci dokonać właściwych wyborów, które będą miały wpływ w przyszłości.

4. Naucz się mówić „nie”.

Czasami trzeba upierać się przy swoim, nie próbując zadowolić wszystkich. Na przykład, nic się nie stanie, jeśli nie pójdziesz dziś do pracy.

Nie musisz zmuszać się do pomagania innym, jeśli Cię na to nie stać. Jeśli coś sprawia, że czujesz się nieswojo, nie wahaj się powiedzieć nie - podziękujesz sobie później.

5. Nigdy nie zadowalaj się czymś mniejszym.

Czy to związek, czy kariera: nigdy nie zadowalaj się czymś mniejszym, niż na to zasługujesz. Zasługujesz na szacunek i szczęście.

Nigdy się nie poddawaj. Lepiej przegapić mało przydatną szansę, niż później cierpieć. Wybierz tylko to, co jest odpowiednie dla Ciebie, a nie dla kogoś innego.

6. Bądź egoistą.

Od czasu do czasu dobrze jest postawić siebie na pierwszym miejscu i robić to, co ci się podoba: słuchać ulubionej muzyki, czytać książkę, podróżować...

Nie można spędzić całego życia na dbaniu o innych. Twoje potrzeby są równie ważne.

7. Nie przejmuj się tym, co myślą o tobie inni.

Twoje szczęście jest ważniejsze niż opinie innych. Bądź ze sobą szczery. Nie potrzebujesz niczyjej aprobaty, aby stać się osobą, którą chcesz być.

I nie ma znaczenia, czy innym podoba się twój punkt widzenia. Nie mają prawa zmieniać Twoich celów, potrzeb i pragnień.

8. Mów o swoich uczuciach.

Nie ukrywaj swoich uczuć. Jeśli nie radzisz sobie z ilością pracy, powiedz o tym swojemu szefowi. Jeśli przyjaciółka cię denerwuje, powiedz jej o tym.

Milcząc, krzywdzisz siebie. Nie bój się powiedzieć swojego zdania.

Na koniec cytat:

„Człowiek nie musi nikogo do niczego przekonywać, jeśli sam w to wierzy. Nie potrzebuje aprobaty innych, by być zadowolonym z siebie. Jeśli zaakceptuje siebie, zaakceptuje go cały świat”. (Lao Tzu)

Pamiętaj: nikt nie zadba o Ciebie, oprócz Ciebie samego!

Główne zdjęcie: kakao.im