Brudny materac to problem każdej gospodyni domowej.

Na dodatek problem wydaje się tak niemożliwy do rozwiązania, że nie chce się nawet zaczynać. Która gospodyni domowa nie spotkała się z tym problemem?

Jeśli w pobliżu twojego domu jest pralnia chemiczna, to fajnie, ale w moim przypadku do najbliższej muszę jechać 90 km, dlatego cel nie uświęca środków.

Próbowałam wielu różnych sposobów, a teraz dzielę się naprawdę skutecznymi sposobami, nawet bez użycia wody

Zainteresowana? No to jedziemy.

Soda i nadtlenek wodoru

Mam na to kilka metod. Te środki pomogą Ci pozbyć się wszelkich plam bez zbędnego wysiłku.

W tym celu należy wysypać niewielką ilość sody oczyszczonej i skropić roztworem wody i nadtlenku wodoru w proporcji 1:1. Zostaw na co najmniej półtorej godziny, a pozostanie Ci tylko odkurzyć pozostałości.

Kwas cytrynowy

Jeśli borykasz się z problemem, że na Twoim materacu pojawiły się żółte plamy, to ta metoda się przyda.

Wystarczy, że wymieszasz kwasek cytrynowy z odrobiną soli i rozcieńczysz wodą do postaci papki. Nałóż to na plamę i pozostaw na półtorej godziny. Następnie wytrzyj pozostałości suchą szmatką.

Szare mydło

Po co używać drogich środków chemicznych, skoro mamy szare mydło?

Biorę mydło, skrapiam wodą i pocieram o szczoteczkę do zębów. Następnie zacznij pocierać plamę tą szczoteczką, aż zniknie, a następnie zmyj mydło wilgotną, czystą gąbką.

Skrobia

Skrobia pomoże w przypadku tłustych plam. Aby przygotować mieszankę, która będzie skuteczna w walce, potrzebujemy:

  • talk

  • skrobia ziemniaczana

  • soda

Wymieszaj wszystko w równych proporcjach i wysyp na plamę, zostaw na 20 minut, a następnie odkurz, aby usunąć resztę.

Ta metoda okazała się jedną z najlepszych, ale tylko w walce z tłustymi plamami.

Gliceryna

Próbowałam tej metody, gdy dziecko rozlało herbatę na łóżko, więc przedostało się również na materac.

Wzięłam litr wody i dodałam łyżkę gliceryny i kwasku cytrynowego, następnie nasączyłam tym roztworem gąbkę i przyłożyłam do miejsca, gdzie rozlała się herbata. Pocierałam tak długo, aż plama zniknęła. Następnie zadbałam o to, by wszystko wytrzeć gąbką nasączoną czystą wodą.

Płyn do mycia naczyń

Biorę niewielką ilość zwykłego płynu do mycia naczyń i dodaję do niego mydełko do odplamiania (jest to konieczne). Czekam, aż całkowicie się rozpuści i nakładam na plamę. Następnie przecieram miejsce gąbką nasączoną czystą wodą i to wszystko, materac znów jest czysty.

Czyszczenie na sucho

Ta metoda jest również jedną z najbardziej skutecznych i nadaje się dla tych gospodyń domowych, które nie boją się środków chemicznych.

Miałam pełną butelkę suchego płynu do czyszczenia odzieży wierzchniej i postanowiłam wypróbować go na moim materacu. A co ty myślisz? Efekt przerósł wszystkie moje oczekiwania.

Jakiejś konkretnej firmy bym nie radziła, wybierz dowolny.

Nie zapominaj dbać o materac przez cały czas. Jeśli pojawią się jakieś plamy, usuń je od razu, nie należy czekać, aż zostaną na zawsze.

Główne zdjęcie: xitrosti.com