1. Nie rób rzeczy, które ci się nie podobają

Głupotą jest zgadzanie się na kolejne zobowiązania, jeśli nie udało ci się poradzić ze starymi. Nie mów „tak” możliwościom, które nie budzą twojego entuzjazmu, zmuszając cię do zmiany twojego życia, planu i dewaluowania twoich prawdziwych pragnień. Nie zamieniaj się w chłopca na posyłki, z którego dobroci korzystają wszyscy wokół, znaj swoją wartość! W przeciwnym razie ryzykujesz, że skończysz tam, gdzie nie chciałeś być, z ludźmi, których nie wybrałeś.

2. Nie przejmuj się opinią innych

Nadal zmieniasz swoje plany tylko dlatego, że komuś się nie spodobały? Głupotą jest ufać opiniom innych ludzi bardziej niż swoim własnym i robić to, co chcą inni ludzie, którzy nie są w stanie stworzyć niczego wartościowego. Większość ludzi przez całe życie nic nie zrobiła i ciągnie Cię w dół, do tego zazdroszczą Ci rozwoju. Rozwijaj się, zmieniaj, idź do przodu, ale nie rezygnuj ze swoich marzeń z powodu opinii niektórych ludzi.

3. Nie daj się zarazić nastrojami innych ludzi

Ludzie inteligentni nie pozwalają innym psuć sobie nastroju, oddzielają własne emocje od tych narzuconych z zewnątrz. Każdy ma swoje własne doświadczenie. Nie oznacza to, że trzeba ulegać innym ludziom, upodabniając się do większości. Przeciwnie, podtrzymuj ducha walki, strzeż swojego wewnętrznego szczęścia. W końcu rzeczywistość innych ludzi jest subiektywna i nie powinna definiować Twojego sposobu widzenia świata.

4. Nie czekaj aż ktoś ci pomoże

Jeśli masz ludzi, na których możesz polegać, to dobrze. Ale nie zrzucaj odpowiedzialności za swoje życie na ludzi wokół ciebie. Nikt inny nie jest w stanie rozwiązać Twojego problemu tak, jak tego potrzebujesz, ludzie często potrafią zawieść. Inteligentni ludzie nie boją się trudnych zadań, nawet jeśli nie mają doświadczenia, rozwijają się i sami rozwiązują powstały problem. Strach przed popełnieniem błędu, porażką, krzywdą nie powinien stanąć na drodze do pójścia do przodu. Przestań zależeć od innych, a staniesz się silniejszy.

5. Nie licz na szczęście

Inteligentny człowiek polega na swojej wiedzy i umiejętnościach, słucha swojego serca, ale na pewno nie czeka na to, aż ktoś rozwiąże jego problemy. Wierzyć w to, co najlepsze to dobrze, ale nie trzeba rezygnować. Trzeba zrobić wszystko, aby wygrać tę walkę. Bezczynność prowadzi do nieuchronnego rozczarowania. Bajka nie spełni się, jeśli główny bohater siedzi sobie i nawet nie próbuje złapać złotej rybki. Pracuj nad swoimi celami, wkładaj w swoją pracę serce i duszę, a sukces nie będzie mógł Cię ominąć.

6. Nie rezygnuj z inwestycji

Jeśli jest możliwość zainwestowania stu dolarów w biznes i otrzymania dwustu, to inteligentny człowiek nie zmarnuje tej szansy! Musisz być zawsze o krok do przodu i umieć mądrze zarządzać swoimi finansami, nie tylko przechowując je pod łóżkiem na wszelki wypadek, ale wprowadzając je do obiegu. Pieniądze powinny przynosić dochody i otwierać nowe horyzonty. Nie są celem samym w sobie, ale środkiem do podążania w kierunku swoich marzeń. Dopóki traktujesz to jako narzędzie, idziesz do przodu.

7. Nie trzeba żyć przeszłością

Czepiając się przeszłości i gorzkich porażek, człowiek traci możliwość ponownego rozegrania wszystkiego. Jego wewnętrzna energia rozprasza się w lękach związanych z przeszłością, tym samym okradając go z przyszłości. Inteligentni ludzie nie pozwalają sobie na taki luksus. Cenią swój czas i zasoby, by marnować je na użalanie się. Ruszaj do przodu. Upadłeś? Podnieś się. Pomoże w tym doświadczenie. Wygrasz, jeśli uwierzysz w swój sukces i wyciągniesz odpowiednie wnioski.

8. Nie należy gromadzić negatywnej energii

Trzeba wypłakać się, wyrazić gniew i wypowiedzieć pretensje. Głupotą jest tłumienie negatywnych emocji, należy się z nimi uporać i nie wracać do nich. Inteligentni ludzie nie będą gromadzić stresu przez lata, osłabiając własne zdrowie i relacje z innymi. Dają sobie czas, a potem podnoszą się. Ponieważ żyć w ciągłym napięciu, gromadzić w sobie negatywną energię – to oznacza nie szanować siebie. Inteligentni ludzie sami wybierają swoje emocje, nie uciekają od bólu.

Pokochaj siebie i nie ulegaj małostkowym ludziom!

Główne zdjęcie: all4soul.com