Czy słyszałeś kiedyś o tym tajemniczym miejscu, w którym co 30 lat skała składa idealnie okrągłe jaja? Brzmi dziwnie, prawda?

foto: laykni.com

Ten tajemniczy masyw znajduje się w Qiannan Buyei and Miao Autonomous Prefecture w chińskiej prowincji Guizhou i nazywa się Chan Da Ya, co oznacza „skałę, która składa jaja”.

foto: laykni.com

Przez kilkadziesiąt lat geolodzy zastanawiali się nad tym zjawiskiem. I do tej pory nikomu jeszcze nie udało się rozwikłać tej tajemnicy. Ta skała ma tylko 2,7 metra wysokości i jest to silnie zerodowana formacja, a jej powierzchnia jest po prostu usiana dziesiątkami okrągłych i owalnych kamieni różnej wielkości. Gdy ta skała się zapada, odpadają najcięższe jaja, ale najciekawsze jest to, że po pewnym czasie na ich miejscu pojawiają się nowe. Jak mówią okoliczni mieszkańcy, nowe „jaja” pojawiają się mniej więcej co 30 lat.

foto: laykni.com

Zjawisko to jest naprawdę wyjątkowe, a geolodzy często przyjeżdżają tu, aby zająć się takimi formacjami. Testy wykazały, że większość góry Gandeng to gęste i stałe osady, a jeden konkretny obszar masywu wapiennego bardzo łatwo ulega erozji. Ale okrągłe kamienie są twardą skałą, dzięki czemu wyróżniają się na tle całości. Po pewnym czasie kamienie wydają się wychodzić na powierzchnię i można uznać, że skała składa jaja. Nikt jednak nie potrafił jeszcze wyjaśnić, dlaczego nadal jest ta masa wapienna, która powstała w okresie kambru około 500 lat temu. A także fakt, że na zboczu Chan Da Ya porozrzucane są dziwne okrągłe kamienie.

foto: laykni.com

Często przyjeżdżają tu miejscowi mieszkańcy, wiedząc o wyjątkowości skały, wielu uważa, że ​​to miejsce przynosi szczęście. I oczywiście prawie każdy dom ma przynajmniej jedno takie jajko.

foto: laykni.com

Ostatnio Chan Da Ya stał się bardzo popularny wśród turystów i dzięki temu większość okrągłych eksponatów została sprzedana. Na chwilę obecną w pobliżu skały pozostało około 70 jaj, a nowe kamienie, które za chwilę wypadną, są wyszukiwane przez ludzi by przeznaczyć je na cenne pamiątki. Według chińskich mediów skała Chan Da Ya nie jest jedyną w swoim rodzaju.

foto: laykni.com

Główne zdjęcie: laykni.com