Zanim jednak dokarmisz rośliny w ogrodzie i na działce popiołem, powinieneś dowiedzieć się, czy takie dpoarmianie nie pozbawi plonu, bo nie wszystko jest złotem, co się błyszczy.

Co jest specjalnego w popiole

Po spaleniu drewna pozostaje popiół, który zawiera głównie wapń, na drugim miejscu potas, na trzecim fosfor oraz trochę magnezu i siarki. Okazuje się w popiele są wszystkie te pierwiastki śladowe, których potrzebują rośliny. Ale osobliwością popiołu jest to, że ma on odczyn alkaliczny i odpowiednio dostanie się do gleby czyni ją mniej kwaśną. I należy to wziąć pod uwagę, wprowadzając popiół jako nawóz.

Oczywiście teraz mówimy tylko o popiele drzewnym. Reszta ze spalania papieru, tektury, płyt wiórowych i innych podobnych materiałów nie będzie brana pod uwagę, ponieważ absolutnie niemożliwe jest użycie go jako nawozu.

Dla których roślin popiół jest jak złoto

Popiół jest dobrym onawozem dla roślin, które nie lubią gleb kwaśnych.

Oto one: kapusta, burak, seler, ogórek, cebula, marchew, pietruszka, rzepa. Rośliny te preferują glebę obojętną. Dlatego też, jeśli teren ma zakwaszoną glebę, ale planuje się uprawę tych roślin, popiół się przyda.

Przy zbyt kwaśnej glebie dokarmianie popiołem przyda się i takim uprawom, które lubią lekko kwaśne środowisko: bakłażan, melon, cukinia, pomidor, fasola, koperek, marchew, czosnek, rzodkiewka, kapusta.

Aby odkwasić glebę, popiół wprowadza się w postaci suchej, ale nie więcej niż 500 gramów za metr kwadratowy. Rozsypują i przepokują terytorium.

Pomidor, cukinia, kapusta dobrze reagują na podlewanie roztworem popiołu. Są to rośliny, które częściej niż inne cierpią na brak wapnia.

Aby przygotować roztwór w wiadrze z wodą rozpuść 200 gramów świeżego popiołu i dodaj taką samą ilość octu stołowego i polej grządki. W przepisie potrzebny jest ocet, aby wapń mógł przejść do postaci łatwo przyswajalnej dla roślin.

Ważne! Popiół stosowany jako nawóz nie może być mieszany z innymi nawozami zawierającymi azot i fosfor. Podobnie jak nie należy go mieszać z materią organiczną – obornikiem, ptasimi odchodami. Od takiej interakcji skuteczność dokarmiania spada, a niektóre substancje w kompozycji stają się całkowicie niedostępne dla roślin.

Z którymi roślinami należy stosować popiół ostrożnie

Wśród upraw ogrodowych nie ma zbyt wielu, które kochają kwaśną glebę. Są to ziemniaki, papryka, dynia, szczaw, fasola.

Przyjrzyjmy się bliżej ziemniakom, ponieważ właśnie podczas ich sadzenia ogrodnicy nie skąpią na dodawaniu popiołu. Głównym celem jest dokarmianie i pozbycie się sprężyków. Rzeczywiście, sprężyki uwielbia kwaśną glebę. I rzeczywiście, popiół jest dobrym lekarstwem na tego szkodnika.

Ale jest duże „ALE” - kiedy popiół jest wprowadzany do pod ziemniaki, wzrasta ryzyko niebezpiecznej choroby ziemniaków . W ten sposób nawożąc grządki wiosną podczas sadzenia, przyczyniamy się do tego, że zbiory ziemniaków będą kiepskie. Dlatego popiół należy przywieźć dopiero jesienią, a następnie w przyszłym roku będzie można sadzić ziemniaki na tej działce.

W uprawach ogrodniczych popiół nie powinien być stosowany jako główny nawóz do rododendronów, hortensji, lilii, róż, konwalii, lawendy, drzew iglastych, żurawiny.

Główne zdjęcie: lyubimaya.pro