Składniki:

  • Mleko pasteryzowane – 3 l
  • Sól – 1-2 łyżeczki
  • Kefir – 1 l

Sposób przygotowania domowego sera adygejskiego:

Najpierw musimy uzyskać serwatkę z kefiru. Postaw go na małym ogniu i poczekaj, aż zacznie się oddzielać twaróg, płyn zmieni kolor na zielony, a twaróg będzie unosił się na powierzchni. To trwa zaledwie 5 minut.

Następnie należy przecedzić wszystko przez durszlak lub gazę i można zjeść pyszny twaróg, którego będzie około 250 gramów.

Powstała serwatka (będzie jej niecały litr), należy pozostawić w temperaturze pokojowej na 2 dni.

Po dwóch dniach doprowadź świeże mleko do wrzenia, zmniejsz ogień i wlej serwatkę. Na pierwszy rzut oka będzie się wydawać, że nic się nie zmieniło. Będzie nawet ładnie pachnieć.

Ale nie zwracaj na to uwagi. Na małym ogniu mleko szybko się zsiada. Ser się podnosi, oddzielając się od serwatki. Nastąpi to w ciągu pięciu do siedmiu minut.

Następnie odstaw na bok. Ser możesz delikatnie przecedzić do miski za pomocą durszlaka lub sitka, albo użyć do tego gazy.

Następnie posól ser, dobrze wymieszaj i zawieś w gazie nad zlewem na około 30 minut, aby pozbyć się płynu. Następnie uformuj w dowolny kształt i włóż ser do jakiegokolwiek pojemnika lub skorzystaj z mojego sposobu.

Ser umieściłam w gazie między dwoma talerzami. Na wierzchu należy postawić litrowy słoik z wodą. Powstały płyn można wylewać. Gdy już nie będzie płynu, najlepiej włożyć ser do lodówki na noc.

Następnego dnia należy ostrożnie zdjąć gazę i można jeść ser.

Główne zdjęcie: coocook