Skrzydłokwiat jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych roślin doniczkowych, ponieważ są piękne i łatwe w uprawianiu!

Skrzydłokwiaty to tropikalne, wiecznie zielone rośliny, które w naturze rosną w półcieni gęstych lasów, gdzie otrzymują ograniczoną ilość światła słoneczne i dużo wilgoci. Powtórzenie tych warunków w domu jest kluczem do tego, aby skrzydłokwiat był szczęśliwa i zdrowa.

Przy wystarczającej ilości światła skrzydłokwiat może zacząć kwitnąć wczesnym latem wytwarzając przez cały rok białe lub prawie białe kwiaty.

Większość domowych odmian skrzydłokwiatu osiąga wysokość do 40 centymetrów, ale większe odmiany w warunkach naturalnych mogą osiągać około 2 metry wysokości. Skrzydłokwiat nie jest rośliną odporną na zimno, więc można go uprawiać na zewnątrz tylko w ciepłym, wilgotnym klimacie.

Skrzydłokwiat jest rośliną trującą. Wszystkie jego części zawierają szczawian wapnia – substancję, która może powodować podrażnienie żołądka i układu oddechowego, jeśli zostanie spożyta w dużych ilościach. Trzymaj skrzydłokwiat poza zasięgiem małych dzieci i zwierząt.

Oto 5 powodów, dla których należy mieć w domu ten kwiat.

Wspaniale oczyszcza powietrze – skrzydłokwiat jest naturalmnym filtrem groźnych toksynów

foto: kobieta.onet.pl

Naukowcy z NASA udowodnili, że skrzydłokwiat może wchłaniać pięć groźnych substancji, które są obecne w naszych domach. Należą do nich:

Formaldehydy – substancje konserwujące używany m.in. do produkcji kremów, mydeł, lakierów do paznokci, dezodorantów, szamponów. Te środki źle oddziałują na kondycję układu oddechowego, odpornościowego, wątroby, skóry.

Benzen – jest bardzo groźną trucizną przemysłową (dzieła toksycznie i rakotwórczo). Benzen jest używaniu się m.in. w tworzywach sztucznych, farbach, lakierach, klejach.

Ksylen – substancja rakotwórcza, która znalazła swoje zastosowanie m.in. w lakierach, środkach do zabezpieczenia drewna przed zgniciem.

Trichloroeten – środek toksyczny używany m.in. przy czyszczeniu chemicznym.

Tlenek węgla, czyli czad – bezwonny toksyczny gaz, który co roku zabija dziesiątki ludzi (zwłaszcza zimą).

Absorbuje promieniowanie emitowane przez sprzęt elektryczny i elektroniczny

foto: kobieta.onet.pl

W tym celu należy go ustawić w pokojach, gdzie oglądamy telewizor, pracujemy przy komputerze czy mamy drukarkę. Ze względu na swoją właściwość pochłaniać promieniowanie elektromagnetyczne skrzydłokwiat jest doskonałą rośliną biurową.

Skrzydłokwiat potrafi nawilżać powietrze

foto: kobieta.onet.pl

Wydzielając kropelki wilgoci prze liście, ten kwiat potrafi nawilżać powietrze w pomieszczeniu (w jednym pokoju najlepiej mieć kilka takich roślin). Ma to duże znaczenie zwłaszcza zimą, kiedy mamy na ogół zbyt suche powietrze w mieszkaniach. Żeby roślina spełniła rolę nawilżacza, należy ją regularnie podlewać i oczyszczać liście od kurzu.

Pochłania zarodniki pleśni

foto: kobieta.onet.pl

Właśnie dla tego skrzydłokwiat jest zalecany dla osób, cierpiących na alergię i mających zachorowania układu oddechowego.

Emituje pozytywną energię

foto: kobieta.onet.pl

Zgodnie z filozofią feng shui najwięcej dobrej energii (tzw. energii chi) emitują duże kwitnące rośliny. Skrzydłokwiat potrafi kwitnąć przez bardzo długi czas i zachowuje kwiaty nawet przez trzy miesiące. Roślina ta ma średnią wysokość, a przy dobrym uprawianiu potrafi rozrosnąć się wszerz do około metra.

Skrzydłokwiat należy do wspaniałych roślin ozdobnych, które wprowadzają pozytywne emocje i skłaniają do odpoczynku i relaksacji.

Jak pielęgnować skrzydłokwiat – główne zasady

foto: kobieta.onet.pl

Światło: zimą skrzydłokwiat należy ustawić w najbardziej oświetlonym miejscy w domu, latem – w półcieni, daleko od bezpośrednich promieni słońca.

Temperatura: najlepsza temperatura zimowa to ok. 16 – 18 stopni Celsjusza; latem – 18 – 21, najwyżej 27 stopni (przy obfitym nawilżeniu).

Nawilżenie gruntu i wilgotność powietrza: roślina ta lubi mieć dużo wilgoci przez cały rok. Latem należy ją podlewać co 2 – 3 dni, zaleca się spryskiwanie liści.

Nawożenie: W okresie letnim i pod czas kwitnienia należy dokarmić 2 razy w miesiącu.

Główne zdjęcie: kobieta.onet.pl