Przemysł chemiczny oferuje ogrodnikom coraz więcej nowych produktów do ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami. Jednak często najprostsze, niedrogie i znane od dawna środki, które są zawsze pod ręką, mogą bardzo skutecznie rozwiązać problemy na działce. Jednym z takich starych środków jest mydło dziegciowe.

foto: 7dach

Jego szczególne właściwości wynikają z faktu, że w jego składzie znajduje się smoła brzozowa. Jednak w ogrodnictwie z powodzeniem stosuje się nie tylko smołę w czystej postaci, ale także zwykłe mydło dziegciowe, sprzedawane w każdym sklepie.

Odstraszanie owadów

Utrzymujący się specyficzny zapach smoły nie podoba się wielu owadom. Ten fakt stanowi podstawę do przygotowania środków owadobójczych. Do dalszego użycia mydło należy najpierw zetrzeć na grubej tarce – otrzymamy brązowe wióry.

foto: 7dach

W uprawie roślin doniczkowych

Jeśli zauważysz, że muszki pojawiły się w glebie rośliny doniczkowej, możesz odstraszyć je mydłem dziegciowym. Aby to zrobić, wystarczy wylać trochę startego mydła na powierzchnię gleby, a jego zapach odstraszy owady.

foto: 7dach

W ogrodzie

Aby przygotować środek do ochrony roślin ogrodowych, należy wióry mydlane, uzyskane z 2 kawałków mydła, zalać 2 litrami ciepłej wody i mieszać, aż się rozpuszczą. Otrzymamy gęste płynne mydło dziegciowe. Może być ono przechowywane w butelkach i używane w razie potrzeby.

Z mydła w płynie przygotowujemy koncentrat w proporcji 1 litr mydła na 5 litrów wody. Następnie wlewamy 1 litr koncentratu do 10-litrowej konewki i dolewamy wodę do wierzchu.

Mieszamy i prysznicujemy nasze rośliny.

foto: 7dach

W ten sposób można pozbyć się mszyc, udnicy cebulówki i połyśnicy marchwianki, ryjkowców, bielinek kapustników, ćmy codlingowej, nawet stonka ziemniaczana nie wytrzymuje zapachu smoły. Istnieje jednak ważne ograniczenie: nie należy traktować roślin roztworami z mydłem dziegciowym podczas kwitnienia, ponieważ korzystne owady zapylające będą również odstraszane od sadzonek.

Główne zdjęcie: 7dach.ru