Uwielbiam dania z buraków. Już pod koniec maja jest szansa zerwać w szklarni kilka młodych liści buraka ćwikłowego, aby przygotować świeżą i zdrową sałatkę. A w lipcu możesz zebrać pierwsze plony tej pięknej rośliny okopowej. Aby buraki cukrowe bardzo dobrze smakowały, muszą być odpowiednio uprawiane. Jednak wcześniej nie wiedziałam, jak to zrobić.

Czasami młode liście buraków (lub botwina) stają się czerwone. Sugeruje to, że w tkankach tej rośliny zaczyna brakować sodu. Wtedy należy dokarmić roślinę warzywną roztworem soli. Jego przygotowanie wcale nie jest rzeczą trudną. Przygotowujemy 1 łyżkę soli oraz 10 litrów wody. W jednej szklance ciepłej wody najpierw rozcieńczamy sól. Warto upewnić się, że sól całkowicie się rozpuściła w wodzie. Następnie mieszaninę wlewamy do wiaderka i lekko rozgrzewamy. Doświadczeni ogrodnicy nie zalecają używania zimnej wody, ponieważ ma to niekorzystny wpływ na system korzeniowy roślin.

Buraki najlepiej podlewać rano lub wieczorem. Gdy jest upał należy unikać podlewania. Można podlewać bezpośrednio na liście. Na początku gleba musi być dobrze nawodniona ciepłą wodą, a następnie gleba powinna być napełniona przygotowanym roztworem soli.

foto: dacha.help

Dokarmianie buraka ćwikłowego przeprowadza się regularnie trzy razy w sezonie. Pierwszy raz wtedy, kiedy pojawią się pierwsze sześć liści, drugi – gdy roślina okopowa zaczyna pojawiać się spod gleby, później po kolejnych 2 tygodniach.

Pełne zbiory wczesnych odmian buraka ćwikłowego są zbierane pod koniec lipca.

Wtedy buraki ćwiklowe okazują się słodkie, smacznie i wyglądają inaczej niż te, którzy nie były dokarmiane. Również są o korzeniach okrągłych, a także duże i mocne okrągłe.

Sód jest składnikiem pokarmowym roślin przez cały sezon wegetacyjny. Trzykrotne dokarmianie całkiem wystarczy, aby dobry wzrost botwiny i tworzenie korzeni szpichrzowych zostało zapewnione. Jeśli zauważysz, że liście bledną, a potem żółkną, możesz ponownie spryskać je tym samym roztworem. Należy to wykonać rano, wieczorem lub po południu w dniu, kiedy będzie pochmurno. Sól nie powoduje oparzeń liści buraka ćwikłowego, bowiem substancja jest o dość niskim stężeniu soli.

Ta bezpieczna metoda również chroni buraki przed ślimakami, mszycami i gąsienicami. Dla owadów sprawą dość nieprzyjemną jest atakowanie słonych części roślin. Więc szybko pozostawiają w spokoju taką roślinę.

Główne zdjęcie: dacha.help