Piękny śnieżnobiały tiul nadaje wnętrzu szczególny szyk i podkreśla wyrafinowany gust właścicieli domu. Za pomocą tej przewiewnej tkaniny uzyskuje się efekt powiększenia przestrzeni, pokój wydaje się bardziej przestronny, a atmosfera w mieszkaniu staje się przytulna.

Niestety dla wielu gospodyń domowych biały tiul z czasem traci swoją pierwotną atrakcyjność. Pojawia się na nim żółknięcie, które psuje piękno i sprawia, że ​atmosfera w pokoju jest niechlujna. Aby przywrócić elegancki wygląd tkaniny, należy ją wybielić. Można to łatwo zrobić w domu, używając bezpiecznych produktów sprawdzonych przez doświadczone gospodynie domowe.

Sól kuchenna

Najpierw musisz przygotować substancję wybielającą. Aby to zrobić, połącz 5 łyżek grubej soli i taką samą ilość zwykłego proszku do prania, dokładnie wymieszaj.

Etapy procesu:

1. Wlej ciepłą wodę do miski i rozpuść w niej mieszaninę soli i proszku.

2. Zanurz tiul w powstałym roztworze.

3. Pozostaw produkt namoczony na kilka godzin. Wskazane jest rozpoczęcie procedury wieczorem, aby tiul leżał w przygotowanym roztworze przez całą noc.

4. Jeśli tiul jest bardzo brudny, wypierz go w pralce następnego dnia rano.

5. Ostatnim krokiem jest płukanie w roztworze soli.

Zaletą tej metody jest jej opłacalność i przystępność cenowa. Sól i proszek są tanie i są dostępne w każdym domu. Istnieje jednak minus - sól może powodować alergie, więc metoda nie nadaje się do bielenia tiulu zdobiącego okna w pokoju dziecięcym.

Zieleń brylantowa

Może się to wydawać niemożliwe, ale zieleń brylantowa, która natychmiast barwi skórę i jest trudna do zmycia, może wybielić tiul. Do pracy potrzebujesz fiolki zieleni brynatowej, czystą szklankę i miskę do namaczania.

Jak wybielić produkt:

1. Weź szklankę ciepłej wody i dodaj trochę zieleni brylantowej (około 10 kropli). Wymieszać. Na dnie szklanki nie powinno być osadu.

2. Wlać przygotowany roztwór do miski z czystą wodą (9-10 litrów).

3. Umyj tiul wcześniej ręcznie lub w pralce, używając proszku.

4. Zanurz produkt w misce z roztworem zieleni i odczekaj 5 minut. Upewnij się, że cała tkanina znajduje się pod wodą.

5. Po upływie wymaganego czasu wyjmij tiul i powieś się suszyć.

W tym przypadku korzyść jest oczywista - nie trzeba poświęcać dużo czasu, aby osiągnąć pożądany efekt. Ponadto zieleń brylantowa jest niedroga, zakup fiolki zieleni nie wpłynie na budżet rodzinny. Ale jest ważny niuans - roztwór musi być jednorodny. Jeśli kompozycja jest źle wymieszana, na tiulu mogą pozostać smugi zielonkawego odcienia.

Główne zdjęcie: google.com