Przyjrzyjmy się uszkodzeniom na owocach pomidorów:

Sucha zgnilizna wierzchołkowa

foto: google

Zgnilizna wierzchołkowa jest problemem niezakaźnym. Takie plamy pojawiają się w wyniku nierównomiernego podlewania w okresie dojrzewania owoców, braku wapnia i nadmiaru azotu oraz gwałtownych wahań temperatury.

Rozwiązanie – uważnie przestrzegać technologii hodowania – konieczne jest zapewnienie wystarczającego i regularnego podlewania. Jeśli problem zostanie zauważony w połowie okresu owocowania, pomoże spryskiwanie azotanem wapnia (5-10 gramów na 1 litr wody) 1-2 razy w tygodniu.

Zaraza ziemniaka

foto: google

Zaraza ziemniaka jest chorobą grzybiczą. Zarodniki grzybów mogą przetrwać zimę w glebie, podróżować w powietrzu lub trafić na działkę wraz z zainfekowanymi nasionami.

Rozwiązanie – zacznijmy od nasion, a mianowicie musimy je potraktować środkiem przeciw chorobom grzybiczym. Usuwamy dolne liście roślin, ponieważ przede wszystkim zarodniki grzybów zaczynają rozmnażać się na starych liściach. Profilaktyka jest uzasadniona, ponieważ zapobieganie jest zawsze łatwiejsze niż leczenie. Profilaktyczne opryskiwanie powinno rozpocząć się przed nadejściem wczesnej jesiennej niepogody i opadów. Zaczynam to robić w pierwszych dziesięciu dniach sierpnia. Traktujemy pomidory z chlorkiem miedzi lub mieszanką Bordeaux, ale istnieją specjalne środki do zwalczania zarazy – Quadris, Ditan, Bravo, Ridomil Gold itp. – są to fungicydy. Biologiczne środki ochrony pomidorów to Fitosporyna, Trichodermin i Trichopolum (10 tabletek na 10 litrów wody). Istnieją metody „ludowe” – napar czosnkowy, drut miedziany, ale nie stosowałem takich metod i nie mogę się dzielić swoim doświadczeniem.

Niedobór mikroelementu boru

foto: google

foto: google

Niedobór boru wpływa na dojrzewanie i smak owoców pomidorów, zawartość cukru, utrzymanie jakości, a nawet ich wielkość. Roślina na skręcone liście, pąki i zalążnie opadają, na łodydze tworzą się korkowe plamy.

Rozwiązanie – nawóz pod korzenie: 2 gramy kwasu borowego na 10 litrów wody, a w okresie tworzenia owoców konieczne jest nawożenie dolistne: 1 gram na 1 litr ciepłej wody.

Pękanie owoców

foto: google

Pękanie owoców nie jest niebezpiecznym zjawiskiem, ale bakterie mogą dostać się do pęknięcia podczas przechowywania owoców. Ten problem występuje z powodu zmian temperatury i wilgotności. Jeśli nie było możliwe podlewanie na czas, a po wysuszeniu podlewanie było obfite, może dojść do pękania owoców. Istnieją również odmiany pomidorów podatne na to zjawisko (dziedziczna cecha dominująca).

Rozwiązanie – staraj się podlewać na czas i wystarczającą ilością wody. W przypadku ulewnych deszczy – przykryj rośliny folią, a jeśli to nie pomaga – zwróć uwagę na inne odmiany.

Główne zdjęcie: google.com