Dziś chcę podzielić się z wami tajemnicą tego, jak za pomocą prostego nawozu można poprawić zawiązywanie owoców na pomidorach, ogórkach, papryce, bakłażanach, a także przyspieszyć zawiązanie głów na wszystkich rodzajach kapusty.
Do tego używam bardzo prostego i przyjaznego dla środowiska nawozu dolistnego, składającego sie z dwóch prostych i niedrogich składników.
Co więcej, ten nawóz będzie również skutecznie zapobiegał wierzchołkowej zgniliźnie pomidorów, papryki i cukinii, ponieważ zawiera wystarczającą ilość wapnia.
Jak wiadomo, zgnilizna wierzchołkowa pojawia się z powodu niedoboru wapnia w roślinach.
Ponadto pierwiastek śladowy wapń ma pozytywny wpływ na dobry rozwój roślin we wszystkich punktach wzrostu, a dla wszystkich rodzajach kapusty na szybkie zawiązanie i wzrost główek.
Jako podstawę tego dolistnego nawozu wezmę serwatkę bogatą w wiele makro i mikroelementów przydatnych dla roślin, w tym wapń.
Biorę pół litra serwatki na 5 litrów roztworu. Ponadto, aby poprawić zawiązywanie owoców na pomidorach, papryce, ogórkach i bakłażanach, do nawozu dodam kolejny pierwiastek śladowy i jest to bor.
W tym celu użyję zwykłego kwasu borowego w proszku, zakupionego w aptece. Tym bardziej, że obecnie wiele roślin warzywnych znajduje się w fazie kwitnienia, a w tym okresie brak boru znacznie hamuje rozwój owoców.
Dlatego, aby uzyskać dobre zbiory, co roku w czasie kwitnienia stosuję nawóz dolistny z dodatkiem kwasu borowego.
Bor jest również bardzo ważnym składnikiem odżywczym dla wszystkich rodzajów kapusty i wraz z wapniem pomaga w szybkim tworzeniu głów. Ponieważ te dwa pierwiastki śladowe, bor i wapń, uzupełniają się wzajemnie i w połączeniu są lepiej przyswajalne przez rośliny.
Wezmę 2 gramy kwasu borowego, to około pół łyżeczki.
Ale ponieważ kwas borowy jest słabo rozpuszczalny w zimnej wodzie, musi zostać rozcieńczony w gorącej wodzie o temperaturze około 70-80 stopni.
Wlewam pół litra tego roztworu do opryskiwacza z serwatką i teraz pozostaje dodać kolejne 4 litry wody, żeby uzupełnić objętość do 5 litrów. I możesz spryskać rośliny.
Zabieg należy wykonywać wczesnym rankiem, wieczorem lub w pochmurną, spokojną pogodę. W ten sposób roztwór pozostanie dłużej na liściach i lepiej odżywi roślinę wszystkimi korzystnymi substancjami.
Chcę również zwrócić uwagę na fakt, że nawożenie z użyciem kwasu borowego są wykonywane nie więcej niż trzy razy przez cały okres kwitnienia, w odstępie 10-14 dni.
Ponieważ nadmiar boru, mimo że jest ważnym pierwiastkiem śladowym, może być również szkodliwy!
Stosunek użycia kwasu borowego dla nawozu wynoszi od 2 do 5 gramów na 10 litrów wody.
Główne zdjęcie: google.com