Son Doong to największa jaskinia na świecie. Jest tak ogromna, że ma rzekę, dżunglę i własny klimat.
Największa jaskinia na świecie, zwana Son Doong, znajduje się w Parku Narodowym Phong Nha-Ke Bang w Wietnamie. Ukryte w głębi dżungli wejście do jaskini zostało odkryte w 1991 roku przez miejscowego, ale strome zejście i ryk rwącego strumienia ostrzegły go przed wejściem do środka. Jaskinia zyskała międzynarodową sławę dopiero w 2009 roku, po zbadaniu Son Doong przez grupę brytyjskich naukowców.
Podczas badania jaskini stwierdzono, że jej wymiary sięgają rekordowych rozmiarów - ponad 5 kilometrów długości, 200 metrów wysokości i 150 metrów szerokości. Całkowita powierzchnia jaskini szacowana jest na 38,5 miliona metrów kwadratowych.
Jaskinia jest tak duża, że stworzyła własny mikroklimat: w Son Doong jest dżungla, która powstała w wyniku przenikania przez otwory w sklepieniu światła, a nawet chmur. Ale ta jaskinia słynie nie tylko z rekordowych rozmiarów. Son Doong ma jedne z najwyższych stalagmitów na świecie, osiągające wysokość 70 metrów.
Znaleziono również perły jaskiniowe wielkości piłki do baseballu, co jest bardzo anomalnym zjawiskiem. Perły jaskiniowe powstają w zagłębieniach w podłodze przez ciągłe kapanie. Krople spadające z dostatecznej wysokości przewracają maleńkie kulki kalcytu, zapobiegając ich „wrastaniu” w podstawy i dostarczają materiału do krystalizacji.
Obecnie dostęp do jaskini wymaga pozwolenia, które jest udzielane na ograniczonych zasadach - w 2019 i 2020 roku wydanych zostanie nie więcej niż 1000 takich zezwoleń. Sezon turystyczny trwa tutaj od lutego do sierpnia.
Główne zdjęcie: leafclover.club