Zawsze podziwiałam piękne kwiaty fiołków, jednak gdy zdecydowałam się hodować je w domu, pojawiły się nieprzewidziane trudności.

Kwiaty obumarły po prawie miesiącu i był to dla mnie prawdziwy szok. Dopiero teraz, po zdobyciu doświadczenia, znam wszystkie subtelności, których należy przestrzegać przy uprawie fiołków.

foto: google.com

Chcę opowiedzieć o trzech błędach, które uniemożliwiają wzrost fiołków.

Rozmiar doniczki ma znaczenie

Jednym z moich błędów było przesadzenie fiołków z małej doniczki, w której je kupiłam, do dużej i przestronnej.

Z jakiegoś powodu wydawało mi się, że kwiatku było ciasny w małej doniczce – to był jeden z powodów, dla których fiołki bardzo słabo kwitły. Dopiero później przekonałam się, że fiołkom jest wygodnie w małych doniczkach, ponieważ to w nich te wspaniałe kwiaty mogą w okresie kwitnienia bukietu zakwitnąć i zawiesić na boki swoje piękne kwiaty.

Dla fiołków najlepiej wybrać doniczkę o około 1/3 średnicy samej rośliny. Ta objętość doniczki wystarczy dla tego kwiatu.

Jeśli przeniesiesz kwiat do dużej doniczki, fiołek nie zakwitnie, dopóki korzenie nie zajmą całej gleby. Nawiasem mówiąc, także w dużych doniczkach fiołki starzeją się i giną znacznie szybciej.

foto: google.com

Fiołek sam z siebie nie kwitnie

Doszłam też do wniosku, że tego kwiatu nie należy pozostawiać na łasce losu.

Jeśli podlewanie jest Twoją jedyną troską o kwiat, nie zdziw się, że wszystko to może negatywnie wpłynąć na ogólny stan fiołku. Jak właściwie dbać o tę roślinę?

Aby uzyskać równomierne kwitnienie tej rośliny, najlepiej jest skierować ją na słońce, jeśli znajduje się na parapecie. Aby kwiat kwitł równomiernie i pięknie wyglądał, potrzebuje dużo światła.

Bardzo ważne jest również, aby na fioletowo nie było pasierbów, ponieważ to z ich powodu kwiat może nie być wygodny w doniczce. Nawiasem mówiąc, w razie potrzeby można również zakorzenić pasierbów.

foto: google.com

Nie trzymaj tego kwiatu na diecie”

Ten kwiat wymaga dużo mikro i makroelementów. Jeśli nie ma wystarczającej ilości potasu i fosforu, kwiat może umrzeć.

Fiołki są uważane za jedne z najbardziej kapryśnych kwiatów. Najlepiej jak najczęściej przesadzać fiołki lub zmieniać glebę.

Jeśli dostosujesz się do wszystkich zasad prawidłowej uprawy fiołków, na pewno będziesz w stanie wyhodować wspaniałe kwiaty, które zachwycą Cię swoim pięknem.

Główne zdjęcie: google.com