Platon jest ważną postacią w światowej filozofii. Jego wkład w rozwój filozofii zachodniej jest tak wielki, że pozostaje aktualny do dzisiaj. Wielu nadal uważa jego rad za istotne i używa ich jako sposobu na zarządzanie własnym życiem. Ludzie wciąż sięgają po jego mądrości i przestrzegają jego zaleceń. I pomimo faktu, że styl życia współczesnego człowieka różni się nieco od stylu życia Platona, wszyscy dążymy do jednego: być szczęśliwym i prowadzić bardziej świadome życie.

Oto 8 rad od Platona, które mogą uczynić Cię mądrzejszym.

1. Życzliwość jest kluczem

Każdy, kogo spotkasz, toczy walkę, o której nic nie wiesz. Czasami trudno jest zrozumieć, jak traktują cię inni – czy naprawdę dobrze Cię traktują, a może chcą tylko wykorzystać do własnych celów. Platon zachęca nas, abyśmy spojrzeli poza to wszystko i byli mili dla otaczających nas osób.

2. Najpierw myśl, a potem mów

Mądry człowiek mówi, ponieważ ma coś do powiedzenia; głupiec mówi, bo trzeba mu coś powiedzieć. Mamy tak wiele okazji do wyrażenia swojej opinii w Internecie, aby każdy mógł to zobaczyć, że czasami bardzo trudno jest się powstrzymać. Platon przypomina nam, że powinniśmy mówić tylko wtedy, gdy jest to korzystne, a nie tylko po to, aby coś powiedzieć.

3. Graj uczciwie

O osobie można dowiedzieć się więcej w ciągu godziny gry niż roku rozmowy. Konkurencja to dobry sposób, aby zobaczyć prawdziwą twarz osoby. Zachowanie ludzi w napiętej sytuacji jasno pokazuje, jaka osoba jest przed tobą. Zagraj w dowolną grę hazardową, a zobaczysz, co za człowiek jest przed tobą.

4. Po prostu zacznij

Dobry początek to połowa sukcesu. Ludzie cały czas zwlekają z założeniem firmy, przez co wszędzie tracą szanse. Większości przeszkadza strach, ale Platon zachęca nas, żebyśmy po prostu zaczęli coś i zobaczyli, co z tego wyjdzie. Nawet jeśli ci się nie uda, przynajmniej poznasz wynik.

5. Bierz udział w przyszłości swojego kraju

Kara za odmowę udziału w polityce polega na tym, że ostatecznie będziesz kontrolowany przez swojego podwładnego. Dotyczy to nie tylko sceny politycznej, ale także innych dziedzin naszego życia, w których spędzamy czas narzekając i nie podejmując działań. Platon przypomina nam, że musimy bronić swojego głosu i swoich praw, jeśli coś jest dla nas ważne.

6. Zrób dobry uczynek

Dobry uczynek wzmacnia i inspiruje innych. Ulepszanie świata nie jest trudne. Musimy tylko lepiej traktować siebie nawzajem.

7. Użyj swojej siły na dobre

Cenę duszy ludzkiej określa próba mocy. Każdy ma coś, czym może się podzielić ze światem. Jednak niektórzy z nas decydują się pracować na rzecz innych, podczas gdy inni wybierają ścieżkę na szczyt korporacyjnej drabiny. Niezależnie od swojej siły, wykorzystaj ją, aby uczynić świat lepszym miejscem.

8. Nie zaprzestawaj nauki

Jeśli ktoś zrezygnuje z nauki, to będzie chodził kulejąc do końca życia. Życie jest pełne niesamowitych rzeczy, których można i należy się nauczyć. Edukacja poprawia życie, nie tylko formalna edukacja, ale zainteresowanie uczeniem się nowych rzeczy może sprawić, że będziesz szczęśliwszy, mądrzejszy i lepszy.

Główne zdjęcie: leafclover.club