Jeśli twój mózg w pewnym momencie zdecydował, że teraz jest idealny czas na sen, pomimo pracy, związków lub problemów, powinieneś pomyśleć o tym, jak brak snu poważnie wpływa na twoje zdrowie.

Zbyt mało lub zbyt dużo snu wiąże się ze znacznym wzrostem ryzyka problemów sercowo-naczyniowych, w tym zatkania tętnic, zawałów serca, udarów, niewydolności serca i innych – wynika z kilku nowych badań.

Dr Epameinondas Fountas, jeden z autorów metaanalizy optymalnego snu dla zdrowia serca, powiedział: „Spędzamy jedną trzecią naszego życia, ale niewiele wiemy o wpływie tej biologicznej potrzeby na układ sercowo-naczyniowy”.

Fountas i współpracownicy dokonali przeglądu 11 badań z udziałem ponad 1 miliona uczestników, a wyniki pokazują, jak ważne jest, aby priorytetowo traktować nasz sen, jeśli chodzi o nasze zdrowie oraz dobrze się odżywiać i ćwiczyć.

Chociaż wiadomo, że badacze snu zalecają sen od siedmiu do dziewięciu godzin w nocy, autorzy metaanalizy obliczyli, że aby zmniejszyć ryzyko chorób serca, należy spać około sześciu do ośmiu godzin.

Każda mniejsza ilość jest związana z 11-procentowym zwiększeniem ryzyka zgonu z powodu choroby wieńcowej lub udaru w następnym okresie około 9 lat. Jeśli jest więcej, oznacza to 33-procentowy wzrost ryzyka.

Inne badanie snu obejmowało osoby, które nosiły czujniki wokół talii, aby śledzić ich wzorce snu przez tydzień. Naukowcy odkryli, że osoby, które spały mniej niż sześć godzin w nocy lub budziły się często miały około 27% więcej miażdżycy (zablokowanie tętnic, które może przyczyniać się do niewydolności serca, udaru lub tętniaka).

Oczywiście, chociaż te badania wydają się imponujące, ważne jest, aby zauważyć, że po prostu pokazują, że brak snu i nasze problemy z sercem mogą być powiązane i niekoniecznie muszą mieć inne związki przyczynowe.

Ponadto brak snu jest powiązany z wieloma problemami zdrowotnymi, od otyłości po zdrowie psychiczne.

Potrzebne są dalsze badania, aby dowiedzieć się dokładnie dlaczego tak jest, ale wiemy, że sen wpływa na procesy biologiczne, takie jak metabolizm glukozy, ciśnienie krwi i stany zapalne. Wszystko to wpływa na choroby układu krążenia.

Główne zdjęcie: google.com