Niedźwiedzie polarne rodzą się ślepe i prawie nie mają sierści. Warto zauważyć, że przetrwanie w surowym klimacie Arktyki jest dla nich dość trudne. Dlatego niedźwiedzice, przygotowując się do narodzin swoich dzieci, od razu budują odpowiednie miejsce, gdzie będą mieszkać. Przyszła mama wykopuje tunel o długości do dwóch metrów i robi tam gawrę. Pierwsze trzy miesiące życia po urodzeniu dzieci spędzają z matką w swoim domu.

foto: travelask.ru

Zwykle niedźwiedzica rodzi tylko jedno lub dwa młode, starannie się nimi opiekuje. Maleństwo waży około jednego kilograma, a oczy otwiera dopiero w piątym tygodniu życia. Kiedy są w gawrze, niedźwiedzica najczęściej śpi, a młode bawią się obok. Kiedy niedźwiedzica zauważa, że ​​ilość światła w gawrze wzrosła, zwykle to się odbywa w marcu, jest to pewny znak, że należy wychodzić z gawry. Wyciągając nos z gawry, niedźwiedzica przyzwyczaja się do światła dziennego. Oddycha mroźnym powietrzem, przyzwyczajając się do otoczenia. Musi również sprawdzić okolicę pod kątem drapieżników, ponieważ teraz nie jest sama, ale ze swoimi młodymi.

foto: travelask.ru

Niedźwiedzica nic nie jadła przez cały czas spędzony w gawrze, więc trzeba iść na polowanie. Mama prowadzi swoje dzieci do zamarzniętego stawu i uczy jak skakać po lodzie, żeby pękł. Pod wodą jest wiele ryb i zapolują na nie, jeśli potrafią przełamać lód. Podczas lekcji młode nie zawsze są posłuszne i mogą zacząć bawić się jedzeniem. Podczas takich wygłupów matka wspiera zabawy swoich pociech. Ale nie zapomina, że ​​„najpierw praca, później zabawa”.

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: travelask.ru