Gigantyzm głębinowy jest zjawiskiem paradoksalnym. Na dużych głębokościach zwykłe zwierzęta morskie osiągają ogromne rozmiary. I to w warunkach niedoboru żywności! W końcu jesteśmy przyzwyczajeni do czegoś wręcz przeciwnego - wszystkie żywe istoty powiększają się podczas obfitości!

Na dużych głębokościach kałamarnice dorastają do 13 metrów, a królowie śledzi - do 11 metrów. Lub na przykład gigantyczne równonogi - krewnia lądowych stonogów, dorastają do 70 cm!

foto: google

Bardzo znany jest również japoński krab-pająk o rozpiętości kleszczy do trzech metrów! To wielokrotnie więcej niż długość, na jaką ich krewni rosną w płytkiej wodzie.

W nauce zjawisko to nazywane jest gigantyzmem głębinowym. To, dlaczego olbrzymy rosną na głębokościach, jest podwójnie interesujące, ponieważ wyżywić się tam jest jeszcze trudniej - koncentracja pożywienia jest znacznie mniejsza.

Naukowcy nie mają jednej odpowiedzi na to pytanie. Istnieje kilka powodów, które zdaniem biologów powodują zjawisko gigantyzmu głębinowego. Ale który z nich jest najważniejszy, wciąż jeszcze nie wiadomo.

Opóźniony rozwój płciowy. U większości zwierząt koniec okresu dojrzewania wiąże się z ustaniem wzrostu. U ludzi w zasadzie to samo – szybko rosną do 16, maksymalnie do 18 lat. A potem osoba - jeśli nie ma określonych chorób hormonalnych - przestaje rosnąć.

Mózg otrzymuje sygnał o nadmiarze hormonów płciowych i zatrzymuje rozwój osobnika. U zwierząt morskich na głębokościach proces ten jest zagmatwany. Brakuje jedzenia, warunki są ekstremalne, co oznacza, że dojrzewanie następuje znacznie później.

foto: google

Metabolizm. Prawdopodobnie słyszałeś o powolnym metabolizmie. Uważa się, że jeśli osoba ma powolny metabolizm - szybciej przybiera na wadze. Tak jest w istocie, chociaż rola metabolizmu w przypadku otyłości jest obecnie wyraźnie przesadzona. Przejadanie się jest nadal na pierwszym miejscu.

Ale u potworów morskich, z powodu niskich temperatur na głębokości, metabolizm zwalnia. A ich organizm nie ma czasu na tak szybkie spalanie kalorii. Dlatego ich ciała i powiększają się.

Długie istnienie. Przystosowanie się do niskich temperatur powoduje, że zwierzęta morskie żyją dłużej. I powoli rosną przez prawie całe życie.

Niby niskie temperatury chronią organizm. Komórki tych zwierząt są naprawdę dobrze zachowane. Jednocześnie same komórki w niskich temperaturach są również nieco większe.

Główne zdjęcie: google.com