Czy należy prać jeansy zaraz po zakupie? Jak często należy je prać? Jak pielęgnować jeansy? Podpowiadamy!

Wszyscy wiemy, że zawsze należy prać nowe ubrania przed pierwszym założeniem. Czy większość przestrzega tej zasady? Opublikowane wyniki najnowszego badania konsumenckiego wykazało, że nie.

37% osób pierze dżinsy dopiero po 5-6 założeniach, a 16% dopiero po 7, a więcej 8 założeniach.

https://www.instagram.com/p/B1U4tD0H0QZ/?utm_source=ig_embed

Czy poprawnie przeprowadzają pranie jeansów?

Jeansy i odzież jeansowa nie przepadają za regularnym praniem. Bowiem w ich przypadku pranie powoduje niszczenie włokien bawełny. Tkanina sztywnieje, tracąc swoją pierwotną wytrzymałość, a także uzyskuje cieńszą teksturę. W dodatku jej kolor blaknie i traci elastyczność. Eksperci zalecają prania nowych dwa tygodnie po zakupie, by zachowały swój oryginalny kolor. Ale jest rzeczą oczywistą, że jeansy się brudzą, nawet wtedy, gdy jeszcze nie pojawiły się na nich plamy czy resztki brudu. Przecież codziennie siadamy na siedzenia w metrze, w biurze, na lotnisku, na dworcach kolejowych, a także w kinie. Często również siadamy na ławkę w parku i tak dalej.

Czy znaczy to koniec walki z wirusami i bakteriami? Przecież to niehigieniczne!

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, przeprowadzono niezwykle efektywny eksperyment. Okazało się, że nie ma znaczenia, jak długo nosisz te same dżinsy: dwa tygodnie czy kilka miesięcy. W obydwu przypadkach będą mieli na sobie tyle samo bakterii.

Wielu producentów jeansów doszli do wniosku, że im rzadziej pierzesz swoje jeansy, tym dla nich lepiej. Pranie jeansowych ciuchów nawet po 5-7 założeniach jest rzeczą całkowicie normalną.

Jakie czynności zastąpią częste pranie jeansów?

Pojedyncze plamy i zabrudzenia pozbędziemy się ze pomocą wilgotnej gąbki.

By wyparzyć jeansy i usunąć nieświeży zapach możemy użyć steamera. Wtedy również odzyskają dawny kształt.

Zamiast prać jeansy możemy wrzucić je do zamrażarki. Więc tego rodzaju spodnie należy umieścić w torbie, a następnie włożyć na noc do zamrażarki. Brzydki zapach zostanie zniwelowany, a bakterie i wiruzy zniszczone – podobnie jak w przypadku prania.

Jak prawidłowo prać jeansy?

Przed praniem należy odwrócić jeansy na lewą stronę.

Jeansy możemy prać w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza, z delikatnym bębnowaniem oraz z bardzo niewielką prędkością wirowania.

Jeansy nie potrzebują dłuższego moczenia w wodzie.

Dobrym rozwiązaniem będzie wyłączenie wirowania.

W przypadku prania czarnych (i ciemnych) jeansów możemy do wody dolać trochę octu lub specjalnego detergentu, który skutecznie zapobiega blaknięciu czarnej odzieży w czasie prania.

Polecamy suszyć jeansy w pozycji wiszącej – do góry nogami. Należy powiesić spodnie od dołu, w pozycji poziomej.

Jeansy nigdy nie należy suszyć w suszarce.

Gdy zdecydujemy się na prasowanie jeansów żelazkiem parowym, warto prasować je, gdy są jeszcze lekko wilgotne, wygładzając zewnętrzną stronę jeansów.

Główne zdjęcie: google.com