Archeologia to fascynująca nauka, ponieważ przeszłość bardzo często obdarza nas hojnymi darami. W 2014 roku grupa archeologów pod kierownictwem profesora Kutalmısa Görkaya z Uniwersytetu w Ankarze odkryła trzy greckie mozaiki w tureckim mieście Zeugma, położonym w pobliżu granicy z Syrią. Mozaiki pochodzą z II wieku. pne. i cieszą się dużym zainteresowaniem badaczy.

Wykopaliska w okolicach Zeugmy rozpoczęły się w 2007 roku. Następnie na tym terenie rozpoczęto budowę elektrowni wodnej Birejik. Naukowcy zdali sobie sprawę, że starożytne skarby są zagrożone powodzią i wymagają ochrony, i postanowili aktywnie uczestniczyć w walce o zachowanie znaleziska archeologicznego. Naukowcy uważają, że w pobliżu Zeugmy można znaleźć inne artefakty, więc wykopaliska nie ustają od kilku lat.

foto: storyfox.ru

Profesor Kutalmıs Görkay uważa, że ​​tysiące lat temu mozaiki były integralną częścią wnętrz budynków mieszkalnych. Grecy uwielbiali dekorować domy obrazami różnych mitologicznych postaci, bogów i bohaterów, starannie korelując obraz z dekorowanym pokojem. Na przykład w sypialni najczęściej można było zobaczyć portret Erosa. Każda scena miała robić szczególne wrażenie, mozaiki świadczyły nie tylko o wyrafinowanym guście właściciela domu, ale także o jego zainteresowaniach.

foto: storyfox.ru

Miasto na terenie współczesnej Zeugmy istnieje od III wieku. pne. Wtedy nazywano go Seleucją, gdyż zostało założone przez dowódcę Seleukosa Nikatora, który służył u boku Aleksandra Wielkiego. W 64 pne. miasto zostało zdobyte przez Rzymian i przemianowane, słowo „zeugma” oznaczało „most”. Zeugma znajdowała się na przecięciu świata grecko-rzymskiego i Persji, ze względu na swoje położenie geograficzne miasto stało się jednym z centrów wschodniego imperium rzymskiego. Persowie podbili Zeugmę w 253 roku.

foto: storyfox.ru

Obecnie uważa się, że Muzeum Mozaiki Zeugma „chroniło” największą na świecie kolekcję antycznych mozaik.

foto: storyfox.ru

Co jeszcze archeolodzy będą w stanie znaleźć - można się tylko domyślać!

Główne zdjęcie: storyfox.ru