Archeologia to fascynująca nauka, ponieważ przeszłość bardzo często obdarza nas hojnymi darami. W 2014 roku grupa archeologów pod kierownictwem profesora Kutalmısa Görkaya z Uniwersytetu w Ankarze odkryła trzy greckie mozaiki w tureckim mieście Zeugma, położonym w pobliżu granicy z Syrią. Mozaiki pochodzą z II wieku. pne. i cieszą się dużym zainteresowaniem badaczy.
Wykopaliska w okolicach Zeugmy rozpoczęły się w 2007 roku. Następnie na tym terenie rozpoczęto budowę elektrowni wodnej Birejik. Naukowcy zdali sobie sprawę, że starożytne skarby są zagrożone powodzią i wymagają ochrony, i postanowili aktywnie uczestniczyć w walce o zachowanie znaleziska archeologicznego. Naukowcy uważają, że w pobliżu Zeugmy można znaleźć inne artefakty, więc wykopaliska nie ustają od kilku lat.
Profesor Kutalmıs Görkay uważa, że tysiące lat temu mozaiki były integralną częścią wnętrz budynków mieszkalnych. Grecy uwielbiali dekorować domy obrazami różnych mitologicznych postaci, bogów i bohaterów, starannie korelując obraz z dekorowanym pokojem. Na przykład w sypialni najczęściej można było zobaczyć portret Erosa. Każda scena miała robić szczególne wrażenie, mozaiki świadczyły nie tylko o wyrafinowanym guście właściciela domu, ale także o jego zainteresowaniach.
Miasto na terenie współczesnej Zeugmy istnieje od III wieku. pne. Wtedy nazywano go Seleucją, gdyż zostało założone przez dowódcę Seleukosa Nikatora, który służył u boku Aleksandra Wielkiego. W 64 pne. miasto zostało zdobyte przez Rzymian i przemianowane, słowo „zeugma” oznaczało „most”. Zeugma znajdowała się na przecięciu świata grecko-rzymskiego i Persji, ze względu na swoje położenie geograficzne miasto stało się jednym z centrów wschodniego imperium rzymskiego. Persowie podbili Zeugmę w 253 roku.
Obecnie uważa się, że Muzeum Mozaiki Zeugma „chroniło” największą na świecie kolekcję antycznych mozaik.
Co jeszcze archeolodzy będą w stanie znaleźć - można się tylko domyślać!
Główne zdjęcie: storyfox.ru