Zbadać podwodne posągi, ulice miasta i jego budynków – we Włoszech jest miejsce dla tych, którzy chcą wyobrazić sobie siebie jako archeologa podwodnego.

Miasto Baia we włoskiej Kampania ma starożytną i legendarną historię. Nazwa pochodzi od sternika statku Odyseusza o imieniu Baia (Βαϊος), który prawdopodobnie został pochowany w pobliżu. Obszar ten znany jest od czasów starożytnych z leczniczych źródeł siarkowych. Tutaj rzymscy arystokraci budowali dla siebie kurorty, a rezydencje mieli cesarze, m.in. Kaligula, Neron czy Juliusz Cezar. Poeta Sextus Propercjusz opisał miasto jako „miejsce wad”, które było „wrogiem cnotliwych istot”.

Jednak ze względu na trzęsienia ziemi, 100-metrowy pas przybrzeżny z budynkami do VIII wieku zapadł się na dno Zatoki Neapolitańskiej, a na powierzchni pozostały tylko budynki wzniesione na wzgórzu. Zostały one jednak zniszczone przez Saracenów, a ostatni mieszkańcy padli ofiarą malarii w 1500 roku.

Teraz jest popularną atrakcją, gdzie zachowały się ruiny świątyń, budynków, amfiteatrów, a zatopione pod wodą wille stały się częścią podwodnego muzeum archeologicznego. W 2002 roku ta część zatoki stała się chronioną strefą morską, co powstrzymało grabież zabytkowych artefaktów.

Parco sommerso di Baia zajmuje 177 hektarów i nazywa się „podwodnymi Pompejami”. Wraz z Baia sąsiednie miasta znalazły się pod wodą, a na całym tym terytorium zachowały się mozaiki, kolumny, łaźnie i inne starożytne budynki i artefakty. Wizyta w podwodnym muzeum jest możliwa tylko z licencjonowanym przewodnikiem.

Source: youtube.com

Do najbardziej znanych miejsc należy świątynia poświęcona nimfom z czasów cesarza Klaudiusza (41-54 n.e.), znajdująca się na głębokości siedmiu metrów. Jej ozdobą jest posąg Dionizosa.

Inna część świątyni przypomina historię Odyseusza – kiedy wraz z towarzyszami został uwięziony w jaskini Polifema. Aby oślepić Cyklopa, marynarze przynieśli mu wino. Zachowały się posągi Odyseusza i Baia niosących bukłak, ale nigdy nie odnaleziono postaci Cyklopa, która prawdopodobnie zajmowała centralne miejsce.

Najcenniejsze rzeźby przeniesiono do zwykłych muzeów, a dokładne kopie prezentowane są pod wodą: archeolodzy tłumaczą, że woda i piasek mogą zniszczyć te zabytki.

Główne zdjęcie: nat-geo.ru