Najbardziej suche miejsce na świecie, afrykańska pustynia Sahara, kiedyś przypominała dżunglę z obfitością zbiorników wodnych. W latach 50. pod piaskami obecnej pustyni odkryto ogromną warstwę wody. Dowiedzieliśmy się dlaczego przy takich zasobach wciąż nie ma roślin na pustyni.

foto: lemurov.net

Zgadza się, pięć i pół tysiąclecia później, zamiast obszaru bogatego w roślinność i jeziora leży Sahara, obfitująca tylko w piaski. Międzynarodowy zespół badaczy wykorzystujący nowoczesną technologię zbadał przyczyny powstania pustyni. Doszli do wniosku, że kiedyś było tu najcieplej na świecie.

Ale przyczyną stopniowego zanikania żyznych gleb było gwałtowne globalne ochłodzenie. Naukowcy nazwali tę anomalię Mesocco, zakłóciło to cyrkulację atmosfery i doprowadziło do zmniejszenia opadów nad terytorium przyszłej pustyni. Susza trwała tu pięć wieków.

foto: lemurov.net

Zupełnie nieoczekiwanie, na początku lat 50., na wschodzie pustyni, grupa geologów poszukujących pól naftowych odkryła świeżą wodę na głębokości pół kilometra.

Warstwa wody nubijskiej jest największym podziemnym zbiornikiem na świecie. Znajduje się na terytorium czterech krajów afrykańskich: Libii, Czadu, Sudanu i Egiptu. Według wstępnych szacunków objętość wody ukrytej na terytorium dwóch milionów kilometrów kwadratowych wynosi sto pięćdziesiąt tysięcy kilometrów sześciennych.

foto: lemurov.net

To znalezisko jest po prostu bezcenne dla mieszkańców Afryki. Przywódcy Libii trzydzieści lat później usankcjonowali projekt o nazwie „Wielka Sztuczna Rzeka”. Ponad trzydzieści miliardów dolarów zainwestowano w budowę wodociągu, gigantyczny rurociąg miał być położony cztery tysiące kilometrów pod piaskami. Na potrzeby rolnictwa wyposażono tysiąc trzysta studni.

Kilka lat później zaczęto dostrzegać praktyczne rezultaty imponującej budowy - w dużych libijskich miastach ustanowiono regularne zaopatrzenie w wodę, a na pustyni pojawiły się miejsca, w których można uprawiać rośliny.

foto: lemurov.net

Przed wybuchem wojny domowej w Libii w 2011 r. przez libijskie wodociągi wydobyto ponad sześć milionów metrów sześciennych wody. Z powodu zniszczeń podczas działań wojennych, wodociąg praktycznie nie działa.

Główne zdjęcie: lemurov.net