Wyjaśnia to dystrybucja kombinacji energii w dobie, zwanych w Ajurwedzie doszami. To ich dominacja w takim czy innym czasie stwarza sprzyjające warunki dla jednej działalności i niekorzystne dla innej.

Ponadto intuicyjnie większość z nas stara się żyć zgodnie z tymi prawidłowościom, znanymi nam jako biorytmy lub zegar biologiczny. I tak na przykład czas nauki w szkołach, na uczelniach i instytutach zbiega się z okresem największej aktywności intelektualnej, trwającej od 10 do 14 po południu i związanej z dominacją w przyrodzie doszy Pitta. W tym czasie następuje szczyt trawienia (to Pitta odpowiada za agni - ogień trawienny), dlatego obiad jest uważany za główny posiłek.

Najczęstsze godziny pracy, od 10 do 18, odpowiadają dwóm okresom, na które mają wpływ energetyczne dosze - Pitta i Vata (odpowiednio od 10 do 14 i od 14 do 18).

Czas Kapha rozpoczynający się o godzinie 18:00 charakteryzuje się spowolnieniem jakiejkolwiek aktywności - to czas odpoczynku.

Dlatego pokarm, który dostaje się do organizmu po szóstej wieczorem, nie jest całkowicie trawiony, uzupełniając zapasy tłuszczu i tworząc toksyny. Z tego samego powodu zasypianie przed godziną 22 w naturalny sposób sprzyja zdrowemu snu i prawidłowej regeneracji organizmu. I powinieneś wiedzieć, że nie kładąc się spać przed końcem okresu wpływu Kapha, wchodzisz w fazę Pitta i ponownie przenosisz swoje ciało w okres czuwania.

O 2 w nocy dosza Vata zastępuje dominację Pitty w kosmosie, rozpoczynając nowy krąg aktywności. Dlatego wstawanie od 4 do 6 rano (pod warunkiem, że Twój organizm miał czas na odpoczynek) jest łatwiejsze niż w kolejnym okresie Kapha.

Spróbuj zsynchronizować swój wewnętrzny zegar z rytmami natury, a szybko docenisz wszystkie zalety Ajurwedy, skrywającej swoje tajemnice w prostych prawdach.

Główne zdjęcie: turba-urba.org