Naukowcy sfilmowali, jak ośmiornica zmienia kolor skóry w zależności od snów, które widzi.

Czy ośmiornice śnią? Dla nauki to wciąż tajemnica. Jednak podczas snu następuje niesamowita metamorfoza z ciałem ośmiornicy, której po prostu nie można nie zauważyć. Ośmiornica bardzo szybko zmienia kolor skóry, a niektórzy naukowcy uważają, że ta reakcja zachodzi właśnie w wyniku snów. Jak to wygląda?

Wideo: śpiąca ośmiornica zmienia kolor

Skóra tego niesamowitego stworzenia jest ubarwiona wieloma wzorami, płynnie przechodzącymi jeden w drugi. Śpiąca ośmiornica zmienia kolor z jasnoszarego na biały, beżowy, a nawet cętkowany, z zielonkawobrązowym wzorem. Wygląda hipnotyzująco.

Większość naukowców zakłada, że ośmiornica zmienia kolor z powodu zmiany koloru otoczenia. Te drapieżniki bardzo dobrze się kamuflują, dzięki czemu nieustannie dostosowują się do zmieniającego się krajobrazu. Ale niektórzy badacze mają inny punkt widzenia w tej kwestii.

Source: youtube.com

Dlaczego śpiąca ośmiornica zmienia kolor?

Ośmiornice są uznanymi mistrzami kamuflażu, zdolnymi do wtapiania się w dno morskie, aż do całkowitego zniknięcia. Pomaga im to ukryć się przed drapieżnikami lub cierpliwie siedzieć w zasadzce, czekając na zdobycz. Jest prawdopodobne, że sposób, w jaki ośmiornica zmienia kolor skóry we śnie, również odzwierciedla naturę jego snów - może to być polowanie lub odwrotnie, próba ukrycia się przed wyimaginowanym zagrożeniem.

W filmie biolog morski i profesor Alasca pacific University David Shiel komentuje taką lub inną zmianę koloru ośmiornicy w każdym momencie. „Widzi we śnie kraba, a jej skóra zmienia kolor. A ostra zmiana na ciempny kolor jest znakiem, że myśliwy wzniósł się z dna. Wygląda na to, że udało mu się złapać zdobycz, a teraz po prostu chce się nią cieszyć, nie zauważając nikogo”- wyjaśnia badacz.

foto: google

Testowanie tego punktu widzenia i sprawdzenie, czy ośmiornica rzeczywiście zmienia kolor z powodu snów, nie jest łatwe. Naukowcy będą musieli przeprowadzić złożone eksperymenty i zajrzeć do mózgu zwierzęcia, aby uzyskać wystarczającą ilość dowodów, aby wyciągnąć takie wnioski. Jak dotąd hipoteza snów ośmiornic pozostaje tylko na poziomie spekulacji.

Jak ośmiornica zmienia kolor skóry

Zdolność ośmiornic do zmiany koloru skóry wynika z obecności w ich skórze specjalnych komórek. Nazywane są chromatoforami. Znajdują się w górnej warstwie skóry i zawierają różne odcienie pigmentu. W przypadku większości gatunków ośmiornic są tylko trzy - ciemnoczerwony, czarny i żółty.

Komórki mogą zmieniać intensywność koloru, gdy zmienia się powierzchnia. Stają się ciemniejsze po rozciągnięciu i jaśniejsze po skompresowaniu. Ośmiornica sama zmienia kolor za pomocą małych mięśni w całym ciele - pozwalają jej kontrolować obszar plam pigmentacyjnych. Za pomocą tej umiejętności to wspaniałe zwierzę jest w stanie nie tylko zaskoczyć osobę, ale także przestraszyć drapieżnika lub przyciągnąć zdobycz.

Główne zdjęcie: google.com