Matce najwyraźniej nie za bardzo się to podoba.

Odwiedzający Park Narodowy Krugera w RPA sfilmowali zabawną scenę ukazującą trudności macierzyństwa w świecie lwic. Królowie sawanny osiągają dojrzałość płciową w wieku czterech lat, ciąża trwa 110-120 dni, a na świat przychodzi od jednego do sześciu młodych. Najczęściej rodzi się czwórka młodych, ale nawet taka grupa nie jest łatwa do upilnowania, a na tym filmiku widać samicę, która musi opiekować się pięcioma młodymi.

Aby urodzić młode, lwica opuszcza stado i ukrywa się na około sześć tygodni: młode muszą być chronione przed dorosłymi lwami, które mogą je zranić lub zabić. Kiedy młode są wystarczająco silne, samica wraca do swojego stada. Młode lwy po urodzeniu ważą do 2 kg i są bezradne, umiejętność chodzenia opanowują w wieku trzech tygodni. Wydaje się, że lwiątka właśnie w tym czasie stały się bohaterami filmiku: młode niewiele różnią się wielkością od kotów domowych i choć potrafią już samodzielnie się poruszać, robią to z uroczą, dziecięcą niezdarnością.

Nie są też jeszcze świadome potencjalnego zagrożenia i ciągle wybiegają na drogę, opuszczając schronienie w gęstej, wysokiej trawie, które przygotowała dla nich matka. Ich matce pozostaje dogonienie rozbrykanych uciekinierów i, jeden po drugim, przyprowadzenie ich z powrotem: po autostradzie w parku jeżdżą samochody, a na tym otwartym terenie młode mogą przyciągnąć uwagę wrogów.

Source: youtube.com

Niestety, śmiertelność młodych lwów jest bardzo wysoka, około 80% z nich nie dożywa drugiego roku życia. Padają one ofiarą różnych drapieżników i mogą cierpieć z powodu głodu, chorób i innych problemów. Ale po przekroczeniu tego wieku, młode będą w stanie poradzić sobie z większością wyzwań.

Główne zdjęcie: nat-geo.ru