„Człowiek powinien żyć choćby z ciekawości.”

Cały świat słyszał o wychowaniu dzieci w rodzinach żydowskich. Dzieci od najmłodszych lat wychowywane są w miłości do siebie i życia, rodzice starają się dać im to co najlepsze, w tym zainteresować ich przyszłym zawodem, tak aby mogły nie tylko zapewnić sobie byt, ale również zrealizować swój potencjał.

Psychologowie doszli do wniosku, że najszczęśliwszymi ludźmi nie są ci, którzy nie mają nic do roboty, ani ci, którzy od młodości mają dużo wielbicieli. Ale ci, którzy idą do pracy z przyjemnością i wracają potem do domu z radością.

Żydowska matka nigdy nie powiedziałaby do swojego syna czy córki: kiedy dorośniesz, zrozumiesz, ale będzie już za późno. Nigdy nie jest za późno na życie. Nie mamy w rękach żadnych atutów, z których możemy skorzystać zawczasu.

Co mówią do siebie Żydzi, gdy osiągną 50 lat?

Nie możesz stracić zainteresowania życiem

Jeśli nie chcesz - jest to gorsze niż brak możliwości

Jak sprawdzić, czy masz zainteresowanie życiem, czy nie? Usiądź przy stole, weź czystą kartkę papieru i zapisz 10 swoich życzeń - małych i dużych, niespełnionych i absurdalnych: od lodów truskawkowych po wycieczkę nad morze, od chęci napisania książki i podbicia kosmosu po zemstę. Albo żeby ktoś zapomniał, że pożyczył ci pieniądze.

Możesz napisać więcej niż 10 rzeczy. Tylko nie mniej.

Czy siedzisz i długo zastanawiasz się nad każdą linijką? Być może wszystko idzie tak dobrze w twoim życiu, że wszystkie twoje potrzeby już dawno zniknęli. Jest to jednak również niepokojący objaw. To tak, jakbyś stał w miejscu i nie wiedział, dokąd iść. Obojętność nie jest normą.

Nie należy kłócić się i spierać z młodymi ludźmi

Starzy będą rozumieć młodych, a młodzi starych niestety nie potrafią

Skromność jest jednym z synonimów mądrości. Życzeniem starszych krewnych jest to, aby dzieci podejmowały właściwe decyzje i zachowywały się odpowiednio. Ale, niestety, nie każdy to rozumie. Mówiąc o tym cały czas możesz zrazić do siebie młodego człowieka, który jeszcze wczoraj uważał cię za przyjaciela.

Najsłynniejsza kobieta w Izraelu, „Żelazna Dama” Golda Meir, która była premierem, mawiała:

Nigdy nie znajdziesz lepszego partnera do sparingu niż zmienność losu.

Może nie powinieneś być tak gorliwy w zmienianiu umysłów młodych ludzi. Życie jest najlepszym nauczycielem.

Żyj dla innych

Dbaj o siebie, ale nie zapomnij zostawić coś dla swoich dzieci

Co możesz zostawić, jeśli nie masz pieniędzy? Życzliwość, miłość, wsparcie, umiejętność stawiania czoła problemom z podniesioną głową, humor, rady na każdą okazję. Możesz pozostać w życiu innych nie tylko poprzez pieniądze, ale także poprzez dobre wspomnienia.

Jedna ze znanych aktorek powiedziała, że jej rodzice pozostawili jej ogromne dziedzictwo: zmusili ją do nauki i zdobycia świetnego wykształcenia, które pomagało jej przez całe życie i pomogło jej zobaczyć świat, a także nauczyli jej rodzeństwo przyjaźni. Pomagać sobie nawzajem, wspierać, dzielić się radością.

Bądź mniej nerwowy

W tym momencie należy od razu wspomnieć o dwóch mądrych przysłowiach:

Możecie krzyczeć, że świat nie jest dla Ciebie dobry, ale on pozostanie taki, jaki jest.

Młode drzewo się wygina, stare się łamie.

Pierwszy otwiera nam oczy na to, że niewiele możemy zmienić, a drugi uczy nas, by nie reagować na to zbyt przesadnie. Wyrozumiałość i umiejętność pogodzenia się z tym, co nieuniknione, to najważniejsze cechy osoby po pięćdziesiątce. Psychika nie jest już taka sama, system nerwowy jest zużyty, serce nie jest tak odporne jak dawniej. To, co dla młodego człowieka prawie że nic nie znaczy może okazać się śmiertelnym ciosem dla starszej osoby. Unikaj wszelkich konfliktów. Nie jest tak ważne, kto wyjdzie zwycięzcą w kłótni, ważne jest, aby dbać o swoje nerwy.

Sens życia po pięćdziesiątce

Wielu ludzi jest zagubionych i nie wie, co zrobić ze swoim życiem: ich dzieci dorosły, dobrze radzą sobie z wnukami, w pracy są same młode ludzi, zbliża się emerytura, ich siły szybko się wyczerpują, a dochody spadają. Co robić?

Żydzi mówią: nie musisz nic robić. Usiądź w swoim ulubionym fotelu i ciesz się, oglądaj, słuchaj, śpiewaj, czytaj, pisz, skosztuj czegoś pysznego. Rób rzeczy, na które zawsze brakowało Ci czasu.

„Żyć trzeba przynajmniej z ciekawości”

Autoironia jest najlepszym towarzyszem. Życie, prawdziwe życie, ma się przed tobą rozwinąć w całej swojej okazałości.

Główne zdjęcie: storyfox.ru