Dlaczego kupowane w sklepach czerwone ryby są bezwartościowe i skąd tak naprawdę biorą się kwasy tłuszczowe OMEGA-3:
Właściwości lecznicze oleju rybiego zostały odkryte na początku XIX wieku, na długo przed odkryciem witamin. Na początku XX wieku przeprowadzono liczne badania, badając dietę ludów arktycznych, eskimosów, inuitów z Kanady i Islandii, którzy, jak się okazało, nigdy nie mieli miażdżycy. To zostało przypisano dużej ilości ryb w ich diecie.
Miłośnicy czerwonej ryby mogą być zawiedzeni. Niezbędne kwasy tłuszczowe rzekomo obfite w oleju rybnym są w rzeczywistości tworzone w wodorostach. Tak więc wszystko, co jemy, to smaczny produkt tłuszczowo-białkowy bez omega-3.
Dlaczego czerwona ryba z supermarketu jest bezużyteczna
Ryby w sztucznych zbiornikach żywią się pokarmem, a nie planktonem. Dlatego dioksyny, rtęć, pestycydy i inne szkodliwe substancje mogą odkładać się w tłuszczu ryb hodowanych w sposób sztuczny.
Na przykład Stany Zjednoczone zakazały ostatnio przywozu niektórych produktów rybnych z Chin ze względu na ich zanieczyszczenie substancjami rakotwórczymi i pochodnymi antybiotyków.
Antybiotyki są dodawane do sztucznych zbiorników wodnych jako środek zapobiegawczy.
Które ryby zawierają OMEGA-3
-
Tłuszcze omega-3 znajdują się w śledziu i makreli, a nie w łososiu. Z reguły wszystkie kupowane w sklepach łososie urodziły się i były hodowane w sztucznych zbiornikach, więc nie mają omega-3, dlatego miłośnikom wyłącznie czerwonych ryb zaleca się uzupełnianie diety kwasami tłuszczowymi omega-3 zawartymi w kompleksach witaminowych.
-
Omega-3 zachowywane są wyłącznie w surowych (solonych lub mrożonych) rybach, ponieważ jakakolwiek obróbka termiczna, czy to gotowanie, smażenie czy pieczenie, zmienia ich formułę.
-
Aby bezpiecznie spożywać takie ryby, należy kupić śledzie lub makrele dobrze posolone, a następnie moczyć je w wodzie.
-
NIE WOLNO wybierać ryb „lekko solonych”, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia robakami.
-
Łącz ryby ze zdrowymi „towarzyszami”, pieczywem pełnoziarnistym, ziołami, warzywami, naturalnymi napojami (napar z dzikiej róży, kompoty bez cukru, sok z brzozy).
Główne zdjęcie: leprechaun.land