Vesna otrzymała to wyróżnienie jako osoba, która przeżyła upadek bez spadochronu z dużej wysokości. Nagrodę wręczył jej sam Paul McCartney, idol jej młodości.

26 stycznia 1972 r. 22-letnia stewardesa Vesna Vulović leciała ze Sztokholmu do Belgradu samolotem Jugosłowiańskich Linii Lotniczych. Lecąc nad Hersdorfem w Niemczech, na wysokości 10 000 metrów, samolot zniknął z radarów: na pokładzie eksplodowała bomba podłożona przez chorwackich terrorystów. Fragmenty samolotu spadły w pobliżu miejscowości Srpska Kamenice w Czechosłowacji.

Z 28 osób znajdujących się na pokładzie ocalała jedynie Vulović. Doznała złamania podstawy czaszki, trzech kręgów, obu nóg i miednicy. Przez kilka dni była w śpiączce, ale po przebudzeniu pierwsze, co zrobiła, to poprosiła o papierosa. Vesna została przydzielona do tego lotu przez pomyłkę linii lotniczych zamiast innej stewardessy o tym samym imieniu. Wtedy dziewczyna nie ukończyła jeszcze szkolenia i była stażystką.

Vulović spadała z wysokości dziesięciu kilometrów przez trzy minuty. Uratowało ją to, że była w ogonie samolotu, między martwymi ciałami i bagażem. Gałęzie sosny i gruba warstwa śniegu zmiękczyły uderzenie. Znalazł ją leśnik, który w czasie II wojny światowej był lekarzem w armii niemieckiej. Okazał jej pomóc do czasu przybycia pomocy medycznej.

Vulović spędziła dziesięć miesięcy z paraliżem dolnej części ciała. Następnie była leczona przez kolejne sześć miesięcy, ale potem wyzdrowiała i nawet była chętna kontynuować swoją karierę. Odmówiono jej, ale dostała pracę w biurze linii lotniczych. Jej nieustraszoność można wytłumaczyć tym, że Vesna nie pamięta ani katastrofy, ani swojego ocalenia. W jednym z wywiadów przyznała kiedyś, że pamięta tylko powitanie pasażerów po starcie z Kopenhagi, a następnie obudzenie się w szpitalu i zobaczeniu matki.

Vulović została bohaterką narodową: poświęcano jej piosenki i zapraszano do najpopularniejszych programów telewizyjnych. Jej imię stało się modne: nazywanie dziewczynek imieniem stewardessy, która przeżyła, zdawało się przynosić szczęście. Międzynarodowa sława Vulović osiągnęła szczyt w 1985 r., kiedy została zaproszona do Londynu – wtedy trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. Vesna otrzymała nagrodę „jako osoba, która przeżyła upadek bez spadochronu z dużej wysokości”. Nagrodę wręczył jej sam Paul McCartney, idol jej młodości.

Vesna żyła 66 lat, co jest bardzo dużo jak na kogoś, kto przeżył wybuch bomby, a potem spadł z dużej wysokości. Zmarła w 2016 roku w swoim domu...

Główne zdjęcie: storyfox.ru