Zebraliśmy kilka łatwych, ale bardzo skutecznych wskazówek dla wszystkich, którzy chcą w tym roku zebrać dobre plony ze swojego ogrodu.
Łupiny z cebuli
do pomidorów i papryki
Łupiny z cebuli stanowią doskonały nawóz do sadzonek podczas przesadzania ich do gruntu. Niewielką garść łupin można umieścić w przygotowanym dołku i wymieszać z glebą. Łupiny chronią rośliny przed wieloma chorobami, pomagają w walce ze szkodnikami oraz stymulują wzrost sadzonek pomidorów i papryki.
Łupiny z cebuli można także wymieszać z glebą nie tylko podczas przesadzenia sadzonek, ale także umieszczając nasiona w glebie. Uważa się, że pomaga to w walce z chorobami.
Łupiny można również ugotować, a następnie wykorzystać jako nawóz organiczny do nawożenia sadzonek w warunkach domowych.
Wielu ogrodników dodaje łupiny z cebuli do gleby, gdzie rosną ziemniaki lub bakłażany, aby walczyć ze stonką ziemniaczaną.
Łuski słonecznika
do ogórków
Jeśli lubisz ziarna słonecznika, nie wyrzucaj łusek. Przydadzą się podczas przesadzenia sadzonek ogórków do gruntu i będą dla nich doskonałym nawozem. Łuski należy rozsypać na dnie dołka i wymieszać z ziemią. Łuski nie tylko użyźniają glebę, ale także utrzymują jej wilgotność.
Zeszłoroczne liście
do buraków
Liście będą służyć jako naturalny nawóz. Przed zasadzeniem nasion w grządce należy umieścić w glebie trzy- lub czterocentymetrową warstwę zeszłorocznych liści. Zakwasza to glebę i stanowi doskonały nawóz.
Fusy z kawy
do marchwi i rzodkiewki
Przed zasadzeniem wymieszaj nasiona rzodkiewki i marchwi z fusami z kawy. Zawierają dużo azotu (do 2% od całości), który jest nawozem niezbędnym do prawidłowego wzrostu sadzonek, a fusy z kawy są szczególnie korzystne dla wzrostu i rozwoju rzodkiewki i marchwi.
Sól kuchenna
do pomidorów i buraków
Sól kuchenna jest często stosowana jako nawóz do pomidorów w okresie dojrzewania. Dzięki temu pomidory są słodsze, rośliny są chronione przed chorobami i szkodnikami, a także przyspiesza się dojrzewanie owoców. Należy rozpuścić 1 łyżkę soli i szklankę popiołu drzewnego w wiadrze z wodą o temperaturze pokojowej, pozostawić na godzinę, a następnie podlać rośliny w proporcji pół litra na krzew.
Buraki można także podlewać roztworem soli, jeśli w glebie jest za mało sodu, a liście stały się bardzo czerwone. Należy rozcieńczyć 200 g soli w 10 litrach wody i podlać glebę.
Ważne: należy używać tylko umiarkowanej ilości roztworu soli, aby taki nawóz nie zaczął działać szkodliwie.
Soda
do pomidorów
Aby poprawić kwasowość gleby i smak pomidorów, sodę oczyszczoną można stosować również jako nawóz. Aby nadać pomidorom słodki smak, można posypać niewielką ilością sody oczyszczonej pod krzewem wokół rośliny, uważając, aby nie dostała się ona na liście.
Przy okazji, na podstawie liści porzeczki można określić kwasowość gleby, w której będą rosły sadzonki. Zerwij kilka liści z krzewu, włóż je do szklanki i zalej wrzącą wodą. Gdy woda ostygnie, włóż do szklanki kawałek ziemi. Jeśli woda w szklance zmieni kolor na czerwonawy, oznacza to, że gleba jest kwaśna; jeśli zmieni kolor na zielonkawy, oznacza to, że jest lekko kwaśna; jeśli roztwór w szklance zmieni kolor na niebieski lub niebieskawy, oznacza to, że gleba jest o odczynie obojętnym.
Mleko
do ogórków i pomidorów
Mleko, bogate w wapń i inne składniki odżywcze, jest nie tylko dobrym nawozem dla sadzonek i dorosłych roślin, ale także stanowi skuteczną barierę ochronną przed szkodnikami i chorobami. Mleko krowie może chronić pomidory i ogórki przed mączniakiem rzekomym. Mleko należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:9 (mleko: woda) i raz w tygodniu spryskiwać rośliny roztworem mlecznym z butelki z rozpylaczem.
Rozwiązanie to działa w bardzo prosty sposób, pokrywając powierzchnię liści warstwą ochronną. Aby w warunkach domowych przygotować dobry pokarm dla rozsady pomidorów i papryki, należy rozcieńczyć go wodą w stosunku 1:4 i dodać (w razie potrzeby) kilka kropli jodyny.
Sadzonki pomidorów można także podlewać roztworem jodyny dla szybszego wzrostu (1 kropla na 3 litry). Po zastosowaniu tego roztworu sadzonki będą szybciej kwitły, a owoce będą większe.
Pokrzywa
Do wszystkich roślin
Napar z pokrzywy jest jednym z najlepszych środków odżywczych do wszystkich roślin, kwiatów, krzewów i drzew. Nazywany jest „mięsem roślinnym”, ponieważ zawiera najwięcej białka, a młode pokrzywy mają więcej kwasu askorbinowego niż czarne porzeczki. Aby przygotować taki pokarm, należy skosić pokrzywę, wysuszyć na słońcu i zalać wodą. Pozostawić do zaparzenia na dwa tygodnie, codziennie mieszając. Jeśli masz dużo pokrzyw, można wysuszyć i spalić. Popiół z pokrzyw, pod względem zawartości azotu i potasu, będzie kilkakrotnie lepszy niż popiół drzewny.
Piwo
do pomidorów, papryki i kwiatów
Roztwór piwa jest uważany za biostymulant wzrostu roślin. Może być stosowany do podlewania sadzonek w domu i w ogrodzie, gdy młode pomidory i papryka już mają pierwsze liście, ale należy to robić bardzo ostrożnie, rozcieńczając piwo wodą w stosunku 1:10. Kwiaty można również podlewać roztworem piwa, dzięki czemu będą bardzo piękne.
Skórka od banana
do róż i innych kwiatów
Skórki bananów zawierają potas i azot - składniki niezbędne w nawozach dla sadzonek i dorosłych roślin. Jeśli zakopać kilka skórek pod krzewem róży, będzie kwitła dwa razy intensywniej. Skórki można również dodać od czasu do czasu do kompostownika. Można też przygotować roztwór, zalewając skórki bananów wodą i czekając, aż pojawią się w niej bąbelki. Roztwór może być również stosowany do podlewania roślin w ogrodzie, kwiatów, a nawet roślin w pomieszczeniach.
Główne zdjęcie: goodhouse.ru