Dokładnie 110 lat temu „Titanic” zatonął w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Na pokładzie znajdowały się łącznie 2224 osoby, a według najnowszych danych zginęło około 1500.

Tajemnice „Titanica” wciąż poruszają umysły pokoleń. Dzięki temu powstają coraz to nowe, znakomite prace o legendarnym statku. Na przykład jedną z najsłynniejszych ekranizacji był film Jamesa Camerona o tym samym tytule, w którym Leonardo DiCaprio i Kate Winslet zagrali zakochanych rozdzielonych przez śmierć.

Z okazji 110. rocznicy katastrofy pragniemy opowiedzieć 10 ciekawostek o tym słynnym statku.

foto: starhit.ru

1. Do budowy „Titanica” użyto trzech milionów nitów, z których wiele wykonano ręcznie.

2. Konstruktorzy byli pewni, że statek będzie niezatapialny, ale nie spodziewali się, że góra lodowa go zniszczy.

3. Na statku brakowało czegoś tak przydatnego jak lornetka. Stało się tak za sprawą drugiego zastępcy kapitana, który został zwolniony ze skandalem. W odwecie mężczyzna ukradł klucze do sejfu, w którym przechowywane były właśnie lornetki.

4. 14 kwietnia 1912 r. załogi statków od wczesnego ranka nadawały komunikaty o górach lodowych w pobliżu, ale „Titanic” postanowił się tym nie przejmować. Ostatni raport odebrano 40 minut przed zderzeniem statku z olbrzymią górą lodową. Jednak radiooperator z jakiegoś powodu nie wysłuchał komunikatu i przerwał łączność.

5. Na „Titanicu” znalazło się wielu sławnych ludzi z tamtych czasów. Wśród nich była milionerka Margaret Brown. Kobieta do ostatniej chwili pomagała pasażerom wejść do łodzi ratunkowych. Ona sama również zdołała uratować się. Po przeniesieniu się na inny statek Brown zaczęła aktywnie pomagać poszkodowanym z „Titanicu” - szukała koców, jedzenia, zbierała pieniądze.

6. Smutniejszy los spotkał biznesmena Benjamina Guggenheima. Podobnie jak Margaret, pomagał ratować pasażerów, ale nie spieszył się z opuszczeniem tonącego statku. Kiedy stało się zrozumiałe, że zostaje na statku, Benjamin przebrał się we frak, aby godnie stawić czoła śmierci. „Jesteśmy ubrani stosownie do naszej pozycji i gotowi umrzeć jak dżentelmeni” - powiedział mężczyzna tym, którzy namawiali go do wejścia na pokład łodzi ratunkowych.

7. Muzycy do ostatniej chwili robili wszystko, aby rozweselić spanikowanych pasażerów. Na przykład statek zatonął przy dźwiękach hymnu kościelnego „Nearer, My God, to Thee”.

8. UNESCO musiało czekać 100 lat na uznanie statku „Titanic” za obiekt dziedzictwa kulturowego. Personel organizacji zadba o to, aby rzeczy ze statku nie były poszukiwane przez nurków mających w tym własny interes.

foto: starhit.ru

9. Radiooperatorzy czasami odbierają sygnały SOS z „Titanica”. Załoga statku „Theodore Roosevelt” po raz pierwszy podzieliła się takimi obserwacjami w 1972 roku. Później dowiedziano się, że w ten sposób legendarny statek przypominał o sobie w latach 1924, 1930, 1936 i 1942. Ostatni raz miało to miejsce w kwietniu 1996 roku.

10. Ostatnia z pasażerek „Titanica” zmarła stosunkowo niedawno - w 2009 r. w wieku 97 lat. W chwili katastrofy miała zaledwie 2,5 miesiąca.

Główne zdjęcie: starhit.ru